Csm Autosan Tramp 09 in Miechow PKS Czestochowa 4 f38a01caa7

Redakcja

23 lipca 2020

Spółka PKS Częstochowa w likwidacji, będąca największym przewoźnikiem transportu zbiorowego w makroregionie częstochowskim, nie upadnie – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Wiceminister odpowiadał na jedno z pytań bieżących, zadane przez częstochowską posłankę Koalicji Obywatelskiej Izabelę Leszczynę. Leszczyna mówiła, że częstochowski PKS przez 70 lat był miejscem pracy dla kilkuset osób, a dla mieszkańców sposobem na dojazd do szkoły i pracy. „Aż w 2015 r. wybory wygrał PiS, przyniósł w teczce prezesa, a właściwie kilku prezesów (…); ostatni z nich został likwidatorem i spółka zaczęła się zwijać” – stwierdziła posłanka.

Jak zaznaczyła, w imieniu pracowników częstochowskiego PKS oskarża rząd PiS, że prężnie działającą firmę doprowadził do bankructwa i domaga się rozliczenia wszystkich działań na szkodę spółki podjętych przez poprzedniego prezesa i likwidatora. Pytała m.in., czy spółka zostanie uratowana, czy doszło do transakcji sprzedaży budynku jej dworca, co miało zapewnić jej środki i dlaczego pracownicy dostali w tym roku wynagrodzenia tylko za styczeń i maj.

Kowalski zaznaczył, że nowoutworzone Ministerstwo Aktywów Państwowych od grudnia ub. roku nadzoruje kilka spółek PKS z udziałem lub akcjonariatem Skarbu Państwa (pozostałe to spółki prywatne lub samorządowe). Zadeklarował "konkretne działania", aby zatrzymać trwający od 18 października 2019 r. proces likwidacji częstochowskiego PKS.

W tej chwili realizowana jest moja autorska koncepcja konsolidacji tych aktywów pekaesowych, które jeszcze znajdują się pod nadzorem Skarbu Państwa w ramach tzw. dywizji współpracującej lub docelowo będącej może częścią PKP SA, aby była to naturalna synergia między spółkami pekaesowymi a Polską Koleją Państwową” – wyjaśnił. „Ta oferta będzie również ofertą dla innych pekaesów kontrolowanych przez samorządy”
dodał

Kowalski podkreślił, że dąży do tego, aby w najbliższym czasie wstrzymać proces likwidacji PKS Częstochowa. Zaakcentował wolę kierownictwa MAP odbudowania zdolności tej spółki do realizacji w pełnym zakresie usług transportu zbiorowego w mieście i makroregionie. Zastrzegł, że liczy na współpracę z lokalnym samorządem, „ponieważ zadaniem własnym gminy jest organizacja transportu zbiorowego, a więc również i współpraca z takimi podmiotami, jak PKS w Częstochowie”.

Potwierdził, że w ostatnich dniach zrealizowano transakcję sprzedaży dworca PKS w Częstochowie za ponad 12 mln zł. Zadeklarował jednocześnie, że jest przeciwnikiem dotychczasowej polityki wyprzedaży majątku tego PKS-u, który „do dziś posiada inne cenne nieruchomości w centrum Częstochowy”. „Mamy plan, co z nimi zrobić i w jaki sposób spowodować, aby wartość tego majątku i wartość spółki wzrosła” – zadeklarował.

„Podsumowując, mamy już kierunkową zgodę pana premiera Jacka Sasina na budowę, konsolidację aktywów pekaesowych, które są pod kontrolą Skarbu Państwa w ramach lub we współpracy z Grupą PKP – w tej sprawie operacyjnie działamy z zarządem PKP SA. (…) PKS w Częstochowie nie upadnie, nie zostanie zlikwidowany. Odbudowujemy jego zdolności” – stwierdził Kowalski.

W pytaniu uzupełniającym Leszczyna wyraziła obawę, czy wiceminister nie usiłuje przesunąć odpowiedzialności za los spółki w kierunku znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej samorządu. Dopytywała o reakcję wobec działań władz spółki na jej szkodę; sugerowała, że niedawne wywiezienie ze spółki komputerów po awarii miało służyć usunięciu z nich świadczących o tym danych. Pytała też o trwające zwolnienia pracowników „z powodu likwidacji”.

Odpowiadając wiceminister poinformował, że w resorcie powstał nowy zespół nadzorczy, który nadzoruje sektor transportu, czyli spółki kolejowe i pekaesowe.

„Przeprowadziliśmy przez ostatnie kilka miesięcy konkretne audyty, w tym audyt tej spółki. W związku z tym jestem absolutnie bezwzględny w wyciąganiu konsekwencji wobec każdego, kto doprowadził do tego, że majątek Skarbu Państwa został umniejszony” – podkreślił Kowalski, zapewniając że jeśli przytaczane przez Leszczynę informacje potwierdzą się „konsekwencje będą”.

„Odpowiedzialność za dzisiejszy stan spółki PKS w Częstochowie leży w Ministerstwie Aktywów Państwowych od stycznia tego roku” – przypomniał. Zadeklarował przekazywanie dalszych informacji nt. procesu konsolidacji PKS-ów, który – jak zaznaczył – będzie prowadzony wokół spółki PKS Polonus.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3