
Dowiedz się, skąd się wziął termin „Dead Man’s Hand” („ręka umarlaka”) i jakie znaczenie mają tutaj asy i ósemki.
Jeśli lubisz poznawać hazard, nie tylko grając w oparciu o dostępny w kasynie Vulkan Bet 50 free spins Fire Joker bonus, ale także zagłębiając się w różne legendy i opowieści z dawnych lat, to dziś mamy dla Ciebie coś naprawdę ciekawego!
Co to w ogóle jest „ręka umarlaka”?
The Dead Man's Hand to jedna z najsłynniejszych historii pokera i prawdopodobnie także najbardziej makabryczna. Wszystko zaczęło się 1 sierpnia 1876 roku w jednym z popularnych barów (znanych bardziej pod nazwą saloon) w stanie Dakota w Stanach Zjednoczonych. To tutaj Jack McCall grał w pokera między innymi z Jamesem Butlerem Hickockiem (bardziej znanym jako „Dziki Bill Hickock”) przez cały wieczór, przegrywając jednak całkiem sporą kwotę pieniędzy.
Następnego dnia Dziki Bill Hickock ponownie pod wieczór zasiadł w tym samym barze, by ponownie zagrać w pokera. Tym razem jednak nie mógł zająć swojej ulubionej pozycji, czyli plecami do ściany, a twarzą do sali, najlepiej w stronę drzwi. Jedyne wolne krzesło przy stole do pokera skierowane było tyłem do drzwi i w stronę ściany. Nie mając większego wyboru, Hickock zasiadł na nim i zanurzył się w rozgrywce.
Niedługo później do salonu wszedł wczorajszy przegrany, czyli Jack McCall. Dodatkowo był pod mocnym wpływem whisky, którą usiłował załagodzić sobie gorycz wcześniejszej porażki. Gdy tylko ujrzał swojego wczorajszego pogromcę, bez namysłu wyciągnął rewolwer i strzelił mu w plecy. Z uwagi na niezbyt pewną rękę strzelca naciśnięcie spustu broni wycelowanej w plecy poskutkowało strzałem w tył głowy. Kula przeszła przez głowę Jamesa Butlera Hickocka, który zmarł natychmiast, a dodatkowo trafiła jeszcze innego gracza w nadgarstek. Morderstwo miało miejsce dokładnie w momencie, gdy ofiara wykładała na stół trzymane przez siebie w ręku karty. To spowodowało, że ten układ, który teoretycznie trzymał Hickock, został uznany za przeklęty.
Dziś najbardziej znana wersja tej opowieści kart ofiary mówi nam, że Dziki Bill miał w ręku dwie pary, asy i ósemki. Obie z nich były koloru czarnego, a piąta karta była nieznana. W efekcie układ taki otrzymał nazwę „Dead Man’s Hand” i od tej pory uważano, że otrzymanie go podczas rozgrywki oznacza, że grającego spotka w niedalekiej przyszłości coś strasznego.
W tamtych czasach modną odmianą pokera był 5-Card Stud. Jednak w ciągu ponad 100 lat od tamtego zdarzenia także inne układy były uważane za „ręce śmierci”, co naturalnie wiązało się także z przejściem na inne odmiany pokera, jak:
- Texas Hold’em,
- 7 Card Stud,
- Razz,
- Omaha i wiele innych.
Rozwój legendy Dead Man’s Hand
Pierwsza wzmianka o wydarzeniach w Deadwood pojawia się dopiero 10 lat później. W tej wersji układ kart był opisywany jako ful złożony z waletów oraz asów. W późniejszych dekadach legenda o śmierci Dzikiego Billa przeszła na fule waletów z siódemkami lub waletów z ósemkami i one były również opisywane jako Dead Man’s Hand.
Jednak definicja układu akceptowanej dzisiaj jako „Dead Man’s Hand ” pochodzi z książki opublikowanej w 1926 roku. Zatytułowana „Wild Bill Hickock: The Prince of Gunmen” (w wolnym tłumaczeniu „Dziki Bill Hickock: książę rewolwerowców”), praca Franka Wilstacha opisuje układ taki, jaki znamy dzisiaj, popularyzujący tę wersję. Podobno Wilstach dotarł do relacji naocznych świadków. Ale czy jest to prawda? Tego nie sposób stwierdzić.
Dokładne karty, które Dziki Bill trzymał w ręce w chwili morderstwa, prawdopodobnie na zawsze pozostaną tajemnicą. Jednak ta historia jest już naznaczona w powszechnej wyobraźni. Jednym z przykładów jest obecność dwóch par tworzących „Dead Man’s Hand” na insygniach Wydziału Zabójstw Policji Metropolitalnej Las Vegas.
Dead Man’s Hand jako odmiana pokera
Aces and Eights (po naszemu znaczy to „asy i ósemki”) to odmiana wideo pokera, która jest zasadniczo bardzo podobna do Jacks or Better („Jacks or Better”), ale daje różne wygrane przy niektórych układach. Szczególnie wysoko premiowane są rozdania z czterema asami lub czterema ósemkami, które nadają tej grze nazwę.
Jak grać w asy i ósemki?
Każdy, kto zna pokera wideo, może od razu zacząć grać w tę grę. Używana jest zwykła talia 52 kart. Gracz zaczyna od postawienia zakładu, a następnie przechodzi do fazy rozdania kart. Otrzymujesz wtedy pięć kart. Następnie powinieneś odrzucić te, które Cię nie interesują i powiedzieć krupierowi (lub zaznaczyć na ekranie odpowiednią opcję, jeśli grasz w kasynie online), że chcesz, aby nowe karty zastąpiły te odrzucone. Uzyskasz wtedy swój ostateczny układ, który zadecyduje, czy otrzymasz wypłatę wygranej, czy też przegrasz całą kwotę zakładu.
Jaka jest hierarchia kart w asach i ósemkach?
Poniżej znajduje się lista, w porządku rosnącym, układów, które opłacają się najbardziej w grze Aces and Eights. Podobnie jak w grze Jacks or Better, wystarczy co najmniej para waletów lub lepszych kart, aby zdobyć nagrodę podstawową. Punktem kulminacyjnym tej gry są układy karet (czterech kart), szczególnie w przypadku asów i ósemek.