"Dziennik Gazeta Prawna": Jak apteki grały pandemią

Sanitizing 5095967 1920

Redakcja

26 maja, 2020

Zmuszanie kierowników aptek do fałszowania dokumentacji, ograniczanie sprzedaży trudno dostępnych żeli antybakteryjnych i wciskanie suplementów jako chroniących przed COVID-19 ? to praktyki kilku sieci aptecznych - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik wskazuje, że o nieprawidłowościach mówią e-maile wysyłane przez menedżerów spółek do szefów placówek. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło "DGP", że docierają doń sygnały o nieprawidłowościach.

"Najbardziej bulwersująca praktyka to rozliczanie kierowników aptek z liczby wystawionych recept farmaceutycznych. Chodzi o przypadki, gdy lek na receptę jest wydawany pacjentowi, który jej nie ma. Bo np. nie zdołał dostać się do lekarza. Jednak pacjent musi być w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Po co zmuszać szefów placówek do dużej sprzedaży leków na receptę farmaceutyczną? Bo lek jest wtedy nierefundowany, a zarobek przedsiębiorcy większy" - pisze "DGP".

"Haniebna praktyka. Oznacza, że zdaniem osoby, która to wymyśliła, farmaceuta powinien albo sfałszować dokumenty, albo pobić pacjenta, aby ten rzeczywiście był w stanie zagrożenia zdrowia lub życia" ? mówi "DGP" Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Dziennik wskazuje, że kilka sieci postanowiło też wykorzystać dostęp do żeli antybakteryjnych. "Dziś z ich zakupem nie ma kłopotu, lecz jeszcze kilka tygodni temu był to produkt na wagę złota. Przedsiębiorcy uznali, że nie będą sprzedawać żelu samego, lecz jedynie w tzw. pakietach ochronnych. Osoba, która chciała kupić żel, musiała jednocześnie nabyć suplementy diety mające rzekomo wzmocnić odporność" - wskazuje gazeta.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, zapewnia w "DGP", że wierzy, iż inspekcja farmaceutyczna zadziała sprawnie. "Zadanie to powinno być ułatwione, gdyż od pewnego czasu narzędzia informatyczne, którymi dysponuje polskie państwo, ułatwiają tropienie nieprawidłowości na rynku lekowym. Pierwsze działania kontrolne wobec podejrzanych transakcji są już w toku" ? podsumowuje Cieszyński, cytowany przez dziennik.(PAP)

Foto: Pixabay.com

powiązane artykuły:

Csm covid 19 4908692 1280 b6fd5018aa
Wiadomości 18 lutego, 2022

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (18.02.2022) o 23 990 nowych przypadków zakażenia korona

Csm vaccine 4932430 1920 ff34660cfc
Wiadomości 11 marca, 2022

W Polsce stwierdzono w ciągu minionej doby 11 637 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.7µg/m3 PM2.5: 0.6µg/m3