Kolejne zatrzymania ws. grupy przestępczej, działającej na terenie zakładów mięsnych

3 344300

Redakcja

24 czerwca 2020

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi, funkcjonariusze CBŚP oraz BSW Policji zatrzymali 11 osób podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych – poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Grupa działała poprzez różne podmioty gospodarcze powiązane z jedną z firm branży mięsnej.

Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, od blisko 4 lat wyjaśniają okoliczności sprawy dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy są podejrzani o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, do których dochodziło w latach 2011-2015

W tym tygodniu policjanci z Zarządu w Łodzi CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy z Zarządów ze Szczecina, Poznania i Katowic zatrzymali 11 osób. Działania zostały przeprowadzone na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, wielkopolskiego.

"W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli dokumentację należącą do podmiotów gospodarczych prowadzonych przez podejrzanych oraz sprzęt komputerowy. Zabezpieczone rzeczy zostaną poddane dokładnej analizie przez ekspertów" - przekazała rzeczniczka CBŚ nadkom. Iwona Jurkiewicz

Dodała, że według śledczych, grupa mogła działać na terenie niemal całego kraju poprzez różne podmioty gospodarcze powiązane z jedną z firm branży mięsnej.

"Jak ustalono przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, dotyczącymi rzekomego świadczenia przy pośrednictwie w rekrutacji pracowników i podwykonawstwie w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa" – zaznaczyła nadkom. Jurkiewicz.

Przekazała też, że uzyskane w ten sposób środki finansowe były wyprowadzane z majątku spółki, w łańcuchu powiązanych ze sobą firm, poprzez przekazywanie, przyjmowanie i pomocnictwo w przenoszeniu ich posiadania oraz własności.

Według śledczych, łącznie ze spółki wyprowadzono ponad 233 mln zł, a w wyniku działalności grupy Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie w kwocie ponad 260 mln zł.

"Jednym z zatrzymanych jest funkcjonariusz policji, któremu przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, ujawnienia informacji, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją oraz udzielenia pomocy do popełnienia przestępstwa karno-skarbowego, jak również utrudniania postępowania" – podała z kolei rzeczniczka PK Ewa Bialik.

Wyjaśniła, że prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec jednego z podejrzanych, któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

"Wobec pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju, oddaniu pod dozór policji, a wobec funkcjonariusza policji także zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych" – poinformowała Bialik.

Podkreśliła również, że do chwili obecnej, zarzuty w tej sprawie przedstawiono 88 osobom, a maksymalny wymiar kary grożącej podejrzanym to 25 lat więzienia. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.8µg/m3