Koleje a ślad węglowy. Czy powinniśmy uderzyć się w pierś?

ślad węglowy

Redakcja

31 stycznia 2023

Jeżeli często podróżujecie w Beskid Śląski, lasy lublinieckie, lub nawet do Parku Śląskiego zapewne zauważyliście, jak ważna jest zieleń w jednym z najbardziej zurbanizowanych regionów w naszym kraju. Warto zatem zastanowić się, czy chcemy, aby ten stan przetrwał kolejne epoki, a kolejni mieszkańcy regionu mogli cieszyć się coraz lepszym powietrzem, pomnikami przyrody i bezcennymi rezerwatami.

Jaki ślad węglowy pozostawia transport kolejowy w porównaniu do podróży samochodowej? Według danych Urzędu Transportu Kolejowego na portalu kolej nie generuje nawet jednego procenta całej emisji dwutlenku węgla w naszym kraju. Jak wygląda to w przypadku podróży samochodem lub autobusem? W Polsce generuje on ponad 90% całej niskiej emisji w transporcie, co oznacza olbrzymi wpływ na stan naszego powietrza. To jednak nie wszystko, transport kolejowy odciska mniejszy wpływ na stanie środowiska, niż nawet cywilny transport lotniczy osiągając niemal 8-krotnie mniejsze wartości procentowe.

Wracając do śladu węglowego, porównując transport kolejowy i drogowy, w szczególności na obszarze zurbanizowanym zauważamy kilkukrotnie mniejszą emisję dwutlenku węgla. Jeżeli przyjmiemy, że osoba podróżująca pomiędzy Gliwicami a Sosnowcem emituje około 1 kg CO2. Jednocześnie kierowca samochodu jadący tą samą trasą zużywa niemal 4 kg CO2, co oczywiście będzie stanowiło wyższą wartość w godzinach szczytu, gdy stoimy w korkach i nasza podróż jest nie tylko mniej ekologiczna, ale także długa, męcząca i droga.

Oprócz zanieczyszczenia niską emisją pamiętajmy również o wpływie na jakość życia w innych sferach. Jak wiemy, transport samochodowy generuje dużo większy hałas, zanieczyszczając w ten sposób nie tylko główne arterie, ale także całe centra miast. Dodatkowo to właśnie transport kołowy generuje spore zanieczyszczenie światłem, które stanowi ciągły przedmiot badań naukowców, a może mieć duży wpływ między innymi na codzienne funkcjonowanie mieszkańców dużych miast, jak Gliwice, Sosnowiec, czy Katowice. Pamiętajcie również o coraz większej potrzebie miejsc parkingowych, która wypycha z miast zieleń i przestrzenie mogące służyć mieszkańcom do spędzania czasu poza domem. Wszystkie te aspekty przemawiają za ekologicznymi rozwiązaniami jak transport kolejowy. Jeżeli potrzebujemy chwili, aby dotrzeć na przystanek lub dworzec kolejowy, możemy spróbować przejażdżki rowerem, hulajnogą lub skorzystać z powstających coraz częściej centrów przesiadkowych Park&Ride. To nie tylko dobry kompromis, ale także inwestycja we własne zdrowie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.6µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3