Kolej miejska jako podstawowy środek transportu w mieście. Czy to w ogóle możliwe?

Kolej na slasku podstawowym rodkiem transportu

Redakcja

19 czerwca, 2023

Na to pytanie odpowiadają nie tylko przemiany, jakie zachodzą od wielu lat w krajach Zachodniej Europy, ale także kolejne inwestycje oraz plany dotyczące transportu kolejowego w naszym regionie. W końcu dostępna dla wszystkich mieszkańców, ekologiczna, tania oraz szybka komunikacja kolejowa to rozwiązanie szczególnie ważne dla regionu tak zurbanizowanego, jak województwo śląskie.

Rozwiązanie znane od dawna!

Kolej to rozwiązanie, które towarzyszy nam od dawna. Początkowo w celach przemysłowych, jako transport urobku kopalnianego oraz produktów przemysłu ciężkiego, a następnie jako coraz szybciej rozwijająca się forma transportu. Nasz region w tej kategorii to miejsce wyjątkowe. Najstarsza linia kolejowa, ale także najszybsze połączenia kolejowe w XX-wiecznej historii tych ziem. Przyglądając się przeszłości, możemy z łatwością dostrzec olbrzymi potencjał, który drzemie w górnośląskich oraz zagłębiowskich połączeniach kolejowych.

Dziś w szczególności przyglądamy się konurbacji śląsko-dąbrowskiej, która stanowi jedyny tak wielki twór urbanistyczny w naszym kraju. To właśnie transport kolejowy stanowi na tak gęsto zaludnionym obszarze remedium na nieustające korki samochodowe, hałas, ale także niską jakość powietrza i brak miejsc parkingowych. W końcu obecne, ale także dawne linie kolejowe pozwalają dotrzeć niemal w każdy najważniejszy komunikacyjne punkt miast konurbacji, a gęstość wspomnianych linii na obszarze naszego województwa jest największa w kraju!

A jednak, czy to możliwe?

Tak! I przykłady tego znajdziemy w wielu miejscach za granicą. Świetnie funkcjonującą kolej miejską znajdziecie w Wiedniu i Berlinie, ale w województwie śląskim jej znaczenie jest o tyle ważne, że zastępuje ona również popularne na tak gęsto zamieszkałym obszarze metro. Oczywiście podobne rozwiązania znajdziemy również w naszym kraju. Sztandarowym przykładem jest powstały jeszcze w ubiegłym wieku projekt Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Do dziś stanowi jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych pomiędzy Gdynią a Gdańskiem.

To właśnie odpowiednio niewielka odległość od przystanku oraz wysoki takt (czyli duża częstotliwość przejazdów) sprawiają, że kolej staje się konkurencyjna wobec transportu kołowego nie tylko na głównych liniach komunikacyjnych, ale także na obszarach mniej dostępnych. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest planowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię „Kolej Metropolitalna”.

Województwo śląskie przyspiesza!

Projekt „Kolei Metropolitalnej” oraz podpisane pomiędzy Województwem śląskim a Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy stanowią krok milowy w kierunku usprawnienia transportu kolejowego w regionie. 

 Daje to możliwość jeszcze silniejszej integracji taryfowej pomiędzy ZTM a Kolejami Śląskimi. Dodatkowo następne inwestycje w infrastrukturę kolejową jak druga para torów na odcinku Gliwice – Katowice, ale także realizacja sześciu projektów w ramach programu „Kolej +”.

Za modernizacją stoją również liczby! Rok 2022 był dla transportu kolejowego w Polsce szczególnym okresem. Mimo wyraźnego obniżenia liczby pasażerów w latach 2020 i 2021 kolejny rok stał się rekordowym pod względem frekwencji. Był to najwyższy wynik od 2013 roku! Popularność transportu kolejowego w naszym kraju rośnie gwałtownie, na co odpowiedzią jest tworzenie szybkiej i dostępnej kolei miejskiej w województwie śląskim. 



powiązane artykuły:

Nagroda KŚ
Biznes i gospodarka 12 czerwca, 2023

W piątek 2 czerwca 2023 r. w Zameczku Myśliwskim w Promnicach odbyła się doroczna Gala „T

299852712 3218157338409073 7741116740605593950 n
Turystyka 23 maja, 2023

Koleje Śląskie po raz kolejny organizują akcję wycieczkową pt.: „Kolej na Beskidy”. Wycieczki prz

Koleje Śląskie Trasa S1 web 0046
Lokalne 12 kwietnia, 2023

Miasta się korkują. Samochód przestał być dogodnym i szybkim środkiem transportu. Przyczyn konges

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.8µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3