Kiedy stosuje się tabletkę „dzień po”? Odpowiadamy

Naszarecepta pl

Redakcja

8 sierpnia 2022

Tabletka „dzień po” to środek hormonalny stosowany jako „ostatnia deska ratunku”, gdy kobieta nie planuje zajść w ciążę, a odbyła stosunek o wysokim ryzyku zapłodnienia. Nie jest to podstawowa metoda zapobiegania ciąży, jednak może być pomocna w sytuacjach awaryjnych, chociażby kiedy inne metody zawiodą. Kiedy konkretnie stosuje się tabletkę „po”?

Czym są tabletki „dzień po” i kiedy je stosować?

Tabletki „po” to awaryjne środki antykoncepcyjne, które stosowane są w celu zapobiegania zapłodnieniu, gdy dojdzie do ryzykownego współżycia seksualnego. Tabletka „po” może być pomocna w przypadku seksu bez zabezpieczenia, przy czym należy pamiętać, że nie powinna być traktowana jako podstawowa metoda antykoncepcyjna, a wyłącznie awaryjna, przyjmowana sporadycznie. Pigułki „po” stosować można także w sytuacji stosunku z zabezpieczeniem, które okazało się zawodne. Mowa między innymi o pominiętej pigułce antykoncepcyjnej, pękniętej lub zsuniętej prezerwatywie, odklejonym plastrze antykoncepcyjnym, czy też innej metodzie, której skuteczność z jakiegoś powodu jest wątpliwa.

Nie są to tabletki wczesnoporonne, co oznacza, że ich działanie polega na zapobieganiu ciąży, a nie na przerywaniu ciąży już istniejącej. Gdy przez kobietę zostanie połknięta tabletka „dzień po”, a owulacja nie miała jeszcze miejsca, dochodzi do jej opóźnienia, co zmniejsza ryzyko, że plemniki zapłodnią komórkę jajową. Dodatkowym działaniem tabletki po może być też zmniejszanie ryzyka zapłodnienia już uwolnionej komórki, jednak największą skuteczność antykoncepcja awaryjna wykazuje, gdy będzie przyjęta możliwie szybko od współżycia.

Czy tabletki „dzień po” są na receptę?

Nie każda pacjentka mająca wskazania do kupienia antykoncepcji ratunkowej może to w aptece zrobić od ręki. Czy tabletka „dzień po” jest na receptę? Tak – należy wcześniej skonsultować się w sprawie jej przepisania z lekarzem. Tabletka „dzień po” w Polsce może być jednak przepisana nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza, ale również w ramach konsultacji zdalnych, chociażby na NaszaRecepta.pl. Z otrzymaną przez Internet e-receptą można bezpośrednio zgłosić się do apteki, ponieważ nie różni się ona niczym od e-recept wystawianych stacjonarnie. To, ile kosztuje tabletka „dzień po”, zależne jest już jednak od rodzaju przepisanego leku, a także apteki, do której pacjent się uda.

Nie każda pacjentka, która zgłosi się do lekarza po receptę na tabletkę „po”, będzie mogła ją otrzymać, nawet jeśli zapłaci za prywatną konsultację z lekarzem. Specjalista musi sprawdzić, czy istnieją przeciwwskazania do stosowania danej tabletki „po” przez kobietę. Mogą być to, chociażby uczulenia lub przyjmowanie niektórych leków. Jeśli natomiast w wywiadzie medycznym (np. za pośrednictwem pisemnego formularza medycznego) lekarz wykluczy obecność przeciwwskazań medycznych, niezwłocznie wystawi pacjentce e-receptę.

Tabletka „po” – co jeszcze należy wiedzieć o jej działaniu?

Decydując się na połknięcie pigułki „po”, należy liczyć się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Skutki uboczne nie pojawiają się jednak u każdej kobiety, która pigułkę połknie, a jeśli już wystąpią, zazwyczaj są łagodne i szybko przemijają. Natomiast w kwestii tematu „tabletka „dzień po” a płodność”, nie trzeba się na zapas martwić. Jeżeli lek jest stosowany przez pacjentkę zgodnie ze wskazaniami i w sporadycznych przypadkach, nie powinien wpłynąć negatywnie na płodność pacjentki. Pigułki „po” nadużywane mogą jednak przyczynić się do zaburzeń hormonalnych, więc należy rozsądnie podejść do ich przyjmowania.

 

powiązane artykuły:

Ibuprofenczyparacetamol
Artykuły 15 sierpnia 2022

Paracetamol i ibuprofen to najczęściej stosowane przeciwbólowe i przeciwgorączkowe środki. Czym się

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3