Według polskiej tradycji kolację wigilijną rozpoczynamy po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie. O której należy jej wypatrywać?
Polska tradycja bożonarodzeniowa jest bogata - zwłaszcza jeżeli chodzi o wigilię. Na stole musi znajdować się 12 pokarmów i każdej z nich należy spróbować. Według legendy ma to przynieść szczęście. Zazwyczaj ogólne życzenia dla wszystkich składa mentor rodziny, czyli najstarszy mężczyzna. Pod obrus wkładamy sianko i pieniądze, zaś przed rozpoczęciem wieczerzy, dzielimy się opłatkiem (oprócz nas robią to też Litwini). Po kolacji pod choinką powinny znajdować się prezenty przyniesione przez Dzieciątko (na Śląsku), Gwiazdora, Gwiazdkę lub Dziadka Mroza na wschodzie kraju.
Ważne jest też wypatrywanie pierwszej "gwiazdki" na niebie, która rozpoczyna kolację wigilijną. Dlaczego to robimy? Jest to symbol gwiazdy betlejemskiej, która kierowała mędrców do żłobka, w którym leżał Jezus.
O której należy jej wypatrywać? Naturalnie po zachodzie Słońca. Nasza gwiazda-matka zacznie ukrywać się za horyzontem około godz. 15:30 (na wschodnim krańcu Polski) i około 15:48 na zachodnim krańcu Polski. Już wtedy na niebie możemy dostrzec gwiazdy - zwłaszcza gdy nie przeszkadzają nam sztuczne światło, zachmurzenie i zanieczyszczenie powietrza.
Wesołych świąt!