Katowice: zmiana lokalizacji punktu nadawania Ukraińcom numerów PESEL

Od poniedzialku 23 maja numery PESEL uchodzcom z Ukrainy beda wydawane w punkcie przy ul Pocztowej 5 Fot S Rybok

Redakcja

18 maja, 2022

Od poniedziałku 23 maja numery PESEL uchodźcom z Ukrainy będą wydawane w punkcie przy ul. Pocztowej 5. Zmiana ma związek ze zmniejszającą się liczbą wydawanych numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Karta Dużej Rodziny i Katowicka Karta Mieszkańca wydawane będą w Biurze Obsługi Mieszkańców.

Otrzymanie numeru PESEL przez osoby przyjeżdzające do nas z Ukrainy umożliwia ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W myśl tzw. specustawy wnioski można składać od 16 marca. Od tego dnia w Katowicach wydano 10 903 numery PESEL uchodźcom z Ukrainy.

- W pierwszych tygodniach wydawania numerów PESEL naszym gościom z Ukrainy każdego dnia przyjmowaliśmy kilkaset wniosków. Aby usprawnić proces przyjmowania wniosków i uruchomić więcej stanowisk przenieśliśmy punkt ich przyjmowania do Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie zainteresowanie jest dużo mniejsze, przyjmujemy około 60 wniosków dziennie. Dlatego wracamy do pierwotnego rozwiązania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rekordowy pod względem przyjmowania wniosków był dotychczas 28 marca. Tego dnia urzędnicy przyjęli 635 wniosków. Było to możliwe dzięki przeniesieniu punktu wydawania numerów PESEL uchodźcom do Urzędu Stanu Cywilnego. W sumie w budynku USC uruchomiono 20 stanowisk do przyjmowania wniosków od uchodźców z Ukrainy. Dodatkowy sprzęt i pracowników do obsługi stanowisk zapewnił wojewoda śląski.

W ostatnich tygodniach liczba przyjmowanych wniosków jest zdecydowanie mniejsza. 10 maja przyjęto 41 wniosków, 11 maja – 45, 12 maja – 63 a 13 maja – 38.

W związku z tym zapadła decyzja o powrocie z przyjmowaniem wniosków do punktu przy ul. Pocztowej 5. Tam wnioski będą przyjmowane od poniedziałku 23 maja. Zarówno w budynku USC jak i w punkcie przy ul. Pocztowej 5 pojawi się specjalne oznakowanie i informacje zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

W związku z powyższym Katowicka Karta Mieszkańca i Karta Dużej Rodziny wydawane będą w Biurze Obsługi Mieszkańców, przy Rynku 1. Do tego celu wyznaczone zostaną dwa stanowiska.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.6µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3