Helikopter nad Jasną Górą. Próbuje zdjąć krzyż z wieży

430514
Kastelik

Szymon Kastelik

12 października 2022

Krzyż na wierzchołku wieży na Jasnej Górze to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów zabudowy tego świętego dla katolików i nie tylko miejsca. Po wielu latach wymaga koniecznych prac remontowych i konserwacyjnych.

Do tego potrzebny jest... helikopter, który musi zdjąć ważący ponad 50 kg krzyż. Ostatni raz takie zadanie wykonano prawie 40 lat temu. Jak informuje biuro prasowe Jasnej Góry, wtorkowa próba nie powiodła się.

Renowacja wymagana jest po uderzeniu pioruna, który spowodował przepięcie w oświetleniu krzyża. - Wiadomo, że obiekt tej wysokości musi być oświetlony, dlatego po 36 latach, kiedy ostatni raz dokonywano konserwacji tego krzyża, trzeba uczynić to ponownie - mówi przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

-  Zdjęcie krzyża na tej wysokości jest operacją niesamowicie skomplikowaną. To jest najwyższy punkt, który nie ma w pobliżu odniesienia orientacyjnego w przestrzeni. Na tak wysokim pojedynczym elemencie nie ma się do czego np. przypiąć. To pokazuje skalę tego przedsięwzięcia - tłumaczy Tadeusz Głowacki z firmy wykonującej akcję zdjęcia krzyża cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Wieża na Jasnej Górze należy do najwyższych w Polsce. Mierzy dokładnie 106,3 m wysokości. Alpiniści przygotowali na wieży krzyż do demontażu. Teraz helikopter ma sprowadzić go na plac jasnogórski i tam specjalnie przygotowana ekipa dokona koniecznych napraw. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3