Drugie życie bytomskich familoków. Dla kogo nowe mieszkania?

D4 N 6182 kopia

Redakcja

14 listopada, 2022

Oddano do użytku dwa z czternastu remontowanych familoków na zabytkowym osiedlu Kolonia Zgorzelec w Bytomiu. W każdym z nich powstały cztery mieszkania o powierzchni od 47 do 75 mkw., które zasilą bytomski zasób mieszkań komunalnych.

Nastąpił już odbiór techniczny budynków o numerach 16 i 32, w których kapitalny remont przeprowadziła firma Efekt Sp. z o.o. W budynku nr 16 odnowiono elewację i odtworzono czerwoną stolarkę. Wewnątrz powstały łącznie cztery lokale mieszkalne - dwa na parterze o powierzchni 47 mkw. oraz dwa dwukondygnacyjne mieszkania liczące 75 mkw.

"Budynek nr 16 wymagał wymiany starych drewnianych stropów, które wykonawca zastąpił stropami gęstożebrowymi. Wyremontowana została klatka schodowa, odtworzono balustrady i stopnie. Całość prac przebiegała  pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Zakres robót obejmował  m.in. wzmocnienie fundamentów, naprawę ścian, remont dachu i jego ocieplenie, wykonanie łazienek i wszystkich niezbędnych instalacji. Ceglane lica ścian, czerwona stolarka i żeliwne ankry (z niem. kotwy), które w rzeczywistości spinały bryłę budynku - to elementy znamienne dla zabudowy z początku XX wieku na Górnym Śląsku.  Pieczołowicie odtworzono  je podczas remontu.

"Za pomocą form silikonowych otworzyliśmy ankry, przywracając je do stanu pierwotnego. Podobnie jak pierwotny kolor klatki schodowej, w której najpierw przeprowadziliśmy odkrywki kolorystyczne" - Paweł Kucab, wykonawca, właściciel firmy Efekt Sp. z o.o.

Efekt sp. z o.o. jest  także wykonawcą kompleksowego remontu familoka przy Kolonii Zgorzelec 32, gdzie także wykonano już cały zakres robót. To bliźniaczy budynek nr 16, gdzie prócz całego zakresu prac począwszy od piwnicy po dach, konieczne było odtworzenie całkowicie zniszczonej klatki schodowej.

Dla kogo nowe mieszkania  

Mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim.  Zgodnie z planem, wyremontowane lokale trafią do kolejnych mieszkańców, którzy oczekują na lokale zamienne np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie technicznym lub w trakcie gruntownych remontów. Bytomskie Mieszkania uzyskują jeszcze niezbędne zgody na podłączenie elektryczność - po ich otrzymaniu, jednostka zacznie przedstawiać propozycje lokalowe kolejnym osobom z listy oczekujących.

Ostatnim etapem inwestycji będzie zagospodarowanie terenów wokół tych budynków. W ramach inwestycji powstanie m.in. plac sportowy, wybudowane zostaną nowe chodniki, a całości dopełnią tablice informujące o historii osiedla oraz elementy małej architektury.

 

Źródło: UM Bytom

 

D4 N 6150 kopia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.8µg/m3 PM2.5: 0.7µg/m3