Dlaczego transport miejski jest przyszłością w aglomeracji?

Transport miejski w aglomeracji slaskiej

Redakcja

6 lipca, 2023

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie przyszłość. Co widzicie? Wysokie biurowce w centrach miast? Szklane domy, rozrośnięte po horyzont przedmieścia i latające samochody? Jeżeli tak, to zapomnieliście o jeszcze jednym. Koszmarnie wielkim zanieczyszczeniu powietrza, niemal ciągle zakorkowanych ulicach oraz poruszających się w tej niemilknącej przestrzeni ludziach. To niestety bliższa rzeczywistość niż utopijne miasto-ogród. Można to jednak zmienić, a odpowiedzią na to jest transport miejski, który może stanowić fundament pod rzeczywiste zmiany w naszym codziennym życiu.

Idziemy w świat!

Czy wiecie, że często w parze z dobrym transportem miejskim idzie wysoki wskaźnik HDI, czyli jakości życia? Na świecie znajdziemy wiele wysoko rozwiniętych miast, w których nie znajdziemy dobrze zorganizowanej komunikacji publicznej. To jednak nie tylko szybkość rozwoju gospodarczego, ale także jakość życia mieszkańców powinna być dla nas wyznacznikiem kolejnych inicjatyw. Świetnie rozwinięty transport publiczny znajdziemy między innymi w szwajcarskim Zurychu, ale także w Hong-Kongu, Sztokholmie, Helsinkach, Oslo, Berlinie, Amsterdamie, Monachium oraz… w Warszawie!

Badania wskazują przede wszystkim na skomunikowanie i integrację, czyli ułatwienia taryfowe, dzięki którym nie musimy kupować osobnych biletów oraz możemy podróżować wyraźnie szybciej. Podróżując pomiędzy największymi miastami aglomeracji górnośląskiej, możemy mieć do wyboru stanie w korkach na drogach takich jak DK 88, czy zjazdach z Drogowej Trasy Średnicowej, lub szybką podróż koleją regionalną i korzystanie z centrów przesiadkowych. Rozwój transportu publicznego to nie tylko kwestia ułatwienia dostępu do komunikacji publicznej, ale także integracja miast na które składa się aglomeracja śląska.


Integracja

W województwie śląskim taką integrację zadeklarował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Jest to odpowiedź na coraz szybszy rozwój regionu z jednoczesnym położeniem akcentu na wspomniany już transport publiczny. To oczywiście nie wszystko. Wzrost popularności transportu publicznego zwiększa bezpieczeństwo na ulicach aglomeracji, rozluźnia ruch samochodowy, ale także generuje wymierne oszczędności w portfelach mieszkańców oraz tworzy oferty dla pracodawców. Dodatkowo innowacyjny transport oparty w szczególności na odnawialnych źródłach energii jest spójnym wyznacznikiem kierunku rozwoju górnośląskiej aglomeracji, kiedyś słynącej z przemysłu ciężkiego.


Zdrowie


Jeszcze w latach 80. i 90. jakość powietrza, ale także jakość oraz wód w regionie był zatrważająco zły. Transportu publiczny jest tutaj jednym z elementów, które wpływają dobrze na przemiany w środowisku aglomeracji. To najbardziej zurbanizowany obszar w kraju, więc także najsilniej narażony na wszystkie negatywne tego konsekwencje wpływające na zdrowie mieszkańców. Rozwój transportu publicznego, a w szczególności komunikacji opartej na połączeniach kolejowych staje się rozwiązaniem wpływającym korzystnie na stan zdrowia mieszkańców oraz jakość codziennego życia.

Aglomeracja narażona jest także na zanieczyszczenie światłem oraz hałasem. Ten pierwszy problem badany jest od niedawna, lecz w wypadku wszechobecnego hałasu transport kolejowy stanowi realne rozwiązanie. W końcu ilość hałasu, jaki generuje przejazd pociągu, jest w większości niższy niż ciągły ruch drogowy, w szczególności w wypadku tras szybkiego ruchu.

Rozwój transportu publicznego w aglomeracji to nie tylko przyszłość, ale również konieczność zmian w celu udanego rozwoju ekonomicznego, ale także wzrostu jakości życia, co oczywiście przekłada się również na liczbę mieszkańców oraz konkurencyjność w stosunku do innych miast kraju.

powiązane artykuły:

Kolejeslaskiezywiec
Lokalne 1 lipca, 2023

Nowa specjalna oferta w Kolejach Śląskich Od 1 lipca do końca sierpnia możemy kupić bilet wakacyj

Kolej miejska lepsza niz samochod
Lifestyle 23 czerwca, 2023

Zapewne pytanie to zadane w Tarnowskich Górach lub Sosnowcu wzbudziłoby śmiech. Dlaczego? Poniewa

Kolej na slasku podstawowym rodkiem transportu
Lifestyle 19 czerwca, 2023

Na to pytanie odpowiadają nie tylko przemiany, jakie zachodzą od wielu lat w krajach Zachodniej E

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 10.3µg/m3