Radni Chorzowa podczas XXIX Sesji Rady Miasta przegłosowali uchwałę w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Targowej 4 w Chorzowie. Tym samym kontrowersyjna inwestycja przy Parku Śląskim najprawdopodobniej dojdzie do skutku.
Podczas Sesji Rady Miasta projekt uchwały o lokalizacji inwestycji firmy Green Park Silesia przy Parku Śląskim został przegłosowany głosami 13 do 9, "za" byli m.in. radni z Komitetu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Projekt poparł też prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Zwolennicy budowy osiedla przy ul. Targowej 4 twierdzą, że teren nie należy do Parku Śląskiego i wcześniej był przeznaczony pod szeroko pojęty przemysł.
Ustala się lokalizację inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie zespołu ośmiu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami podziemnymi, infrastrukturą techniczną i drogową, murami oporowymi, miejscami gromadzenia odpadów stałych, placem zabaw i placem rekreacji oraz elementami małej architektury na terenie działki nr 1205/68 położonej przy ul. Targowej 4 w Chorzowie, dla której Sąd Rejonowy w Chorzowie prowadzi księgę wieczystą pod numerem KA1C/00010686/9.
- treść projektu uchwały w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Targowej 4 w Chorzowie
Przeciwnicy inwestycji twierdzą, że budowa osiedla tak blisko Parku Śląskiego może zaszkodzić "Płucom Śląska" oraz zaburzy lokalny krajobraz.
Uważamy, że nikt się nie zastanowił, że jest to taka przestrzeń, która nie powinna należeć pod usługi. Budynek był wybudowany w ośrodku postępu technicznego. Przez lata 90' do teraz, teren po prostu niszczeje. Cały teren przylega do parku. Jesteśmy wstrząśnięci całą sytuacją. Nikt z urzędników nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić, co to jest za teren. Decyzją prezydenta miasta Chorzowa trzeba ściąć 1356 drzew. Nie wierzę, że to planowane osiedle będzie ekologiczne. Innych pomysłów, które byłyby dobre dla tego terenu, może być wiele. Np. wśród drzew mogą być place zabaw. ”
mówiła ELŻBIETa MĄDRa, ze STOWARZYSZENIa „NASZ PARK" w 2019 roku
Całe osiedle, złożone z ośmiu budynków, ma liczyć 384 mieszkań o powierzchni od 34 do 84 metrów kwadratowych. W sąsiedztwie mają powstać miejsca rekreacyjne oraz placówka oświatowa. Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta dyskusja była bardzo burzliwa. Przeciwko inwestycji wystąpiła radna PiS, Agnieszka Stępień, dla której ten pomysł to bubel prawny.
Ten teren to park, był parkiem i jest parkiem do dzisiaj dla ludzi"
agnieszka stępien, radna chorzowa
Radny Tomasz Piecuch wskazywał na to, że przedłużenie sieci kanalizacyjnej na nowe osiedle może negatywnie wpłynąć na wody gruntowe Parku Śląskiego. Natomiast Jacek Nowak zapytał o długofalową analizę finansową inwestycji, oraz czy Chorzów stać na utrzymanie nowej szkoły, której budowę planuje inwestor.
Uważamy, że dla mieszkańców i Parku Śląskiego najkorzystniejszy sposób zagospodarowania tego terenu to nowoczesne, proekologiczne osiedle mieszkaniowe, które jesteśmy w stanie zbudować, co pozwoli na wyeliminowanie zagrożeń i zniwelowanie występowania negatywnych oddziaływań na park.
Jest oczywiste, że Park Śląski powstał z myślą o ludziach i im powinien służyć. Dlatego od strony zachodniej powstało os. 1000-lecia. Podobne, choć mniejsze, ale nowocześniejsze, bardziej przyjazne środowisku Green Par Silesia chce stworzyć symetrycznie od strony wschodniej.
Stanowisko Green Silesia Park z 2019 roku
Przeciwnicy prezydenta Andrzeja Kotali twierdzą, że prezydent specjalnie lobbuje tej inwestycji, ponieważ sam mieszka w niedalekim sąsiedztwie ul. Targowej.
Radni przyjęli uchwałę stosunkiem głosów 13 do 9. Teraz inwestor dostał zielone światło do przygotowania m.in. projektu oraz uzyskania pozwolenia na budowę osiedla. "Za" byli radni: CZAJA Bartłomiej, HILTAWSKA Halina, KARPIŃSKA Bożena, KOŁODZIEJ Waldemar, KOPEL Krzysztof, KRAWCZYK Tomasz, ŁAZIKIEWICZ Krzysztof, MOSZ Seweryn, MOTYKA Lech, OTTE Marek, SALWICZEK Marian, SKÓRKA Jan, ZIMNIK Aleksandra.
Przeciwko: AHNERT Wojciech, DUDEK Marek, KRZAK Grzegorz, MATYJASZCZYK Sebastian, NOWAK Jacek, PIECHA Szymon, PIECUCH Tomasz, STĘPIEŃ Agnieszka, TABIN Barbara