Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
8 °C
AAA

Znajdzie się kasa na kolejowe połączenie ze Skoczowa do Bielska-Białej?

Rewitalizacja linii 190 ma szanse na znalezienie się w gronie projektów w programie realizowanym przez PKP PLK, to dobra wiadomość. Zła to ta, że program będzie realizowany do 2028 roku. To odległa perspektywa, choć ważne, że jest wreszcie na to szansa.

Rządowy program pod nazwą „Uzupełnienie Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej + do 2028 roku” ma umożliwić połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej.

Czytaj także: kolej metropolitalna w Będzinie? Jest szansa

Na realizację programu znajdzie się ponad 6,6 mld złotych w skali kraju. Część środków spłynie także do województwa śląskiego. Nabór wniosków przeprowadzi PKP PLK. I to ta spółka w efekcie wybierze najciekawsze, najbardziej potrzebne projekty.

Jak informuje w piśmie do radnego Sejmiku woj. śląskiego Andrzeja Molina – marszałek Jakub Chełstowski samorząd będzie analizować szczegóły programu. A potem decydować, w co zainwestować własne środki, by uzyskać dofinansowanie na poziomie 85 procent kosztów w ramach programu.


Komentarze