Zarząd JSW przedłużył gwarancję zatrudnienia. Czy to zadowoli związkowców?

Biuro zarzadu 01 fot dawid lach

Redakcja

31 marca 2021

W niedzielę związkowcy z JSW powołali komitet protestacyjno-strajkowy. Domagali się przedłużenia gwarancji zatrudnienia górników. Jak stwierdzili, nie mogą ufać nowej pani prezes. We wtorek zarząd JSW zdecydował o przedłużeniu okresu obowiązywania porozumienia z 5 maja 2011 r.

W połowie tego roku wygasają 10-letnie gwarancje zatrudnienia, udzielone załodze spółki przy okazji jej giełdowego debiutu. Przedłużenie gwarancji pracowniczych postulowały działające w JSW związki zawodowe, które kilka dni temu powołały komitet protestacyjno-strajkowy i zagroziły sporem zbiorowym w przypadku niepodpisania stosownego porozumienia.

We wtorek zarząd JSW zdecydował o przedłużeniu okresu obowiązywania porozumienia z 5 maja 2011 r., przedłużając tym samym gwarancje zatrudnienia. "Umowa społeczna wcielająca te postanowienia w życie została przygotowana i czeka na podpisy przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych" - poinformowała jastrzębska spółka

Załoga JSW liczy obecnie 22.236 pracowników. O decyzji zarządu górnicy dowiedzieli się ze skierowanych do nich smsów oraz informacji zamieszczonej w portalu pracownika. Wcześniej, 23 marca, zamiar przedłużenie gwarancji zatrudnienia prezes spółki Barbara Piontek ogłosiła w liście do załogi JSW.

Prezes zapowiedziała wówczas także wdrożenie programu oszczędnościowego w spółce, która zamknęła miniony rok stratą przekraczającą 1,5 mld zł. We wtorek przedstawiciele JSW ponownie zapewnili załogę, że "zapowiadane oszczędności nie będą realizowane kosztem wynagrodzeń".

Zgodnie z porozumieniem z 5 maja 2011 roku, które poprzedziło wprowadzenie JSW na giełdę, gwarancje zatrudnienia obowiązywały przez 10 lat licząc od dnia upublicznienia akcji jastrzębskiej firmy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - giełdowy debiut spółki miał miejsce 6 lipca 2011 roku. Nowe gwarancje mają obowiązywać do połowy 2031 roku.

"Na mocy podjętej dzisiaj uchwały Zarządu JSW, gwarancje pracownicze będą przedłużone o okres kolejnych 10 lat. Zarząd JSW SA informuje jednocześnie, że warunki pracy i płacy pozostają niezmienne, a wysokość wynagrodzeń ustanawiana w spółce będzie kształtować się na dotychczasowych zasadach"

- poinformowała we wtorkowym raporcie giełdowym JSW.

W ocenie zarządu spółki, zawarcie nowego porozumienia z organizacjami związkowymi w sprawie przedłużenia gwarancji zatrudnienia nie będzie wywierać skutków finansowych dla spółki, ponieważ - jak wyjaśniono w komunikacie - "zarząd spółki nie rozważał jakichkolwiek zmian lub redukcji w zatrudnianiu, a mając na uwadze dodatkowo trudności z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych pracowników, zawarcie porozumienia powinno mieć pozytywny wpływ na stabilizację zatrudnienia w JSW".

"Ewentualne oszczędności, związane z sytuacją finansową spółki, będą poszukiwane przez zarząd spółki w obszarach nie dotyczących sfery zatrudniania. Zarząd JSW będzie dążył do stabilizacji sytuacji w spółce, poprawy jej funkcjonowania i m.in. do odbudowy funduszu stabilizacyjnego, który zabezpieczy zarówno spółkę jak i jej pracowników na kolejne lata" - poinformowała jastrzębska spółka.

W minioną niedzielę trzy działające w JSW związki zawodowe powołały komitet protestacyjno-strajkowy, wskazując, iż ich styczniowe wystąpienie, dotyczące przedłużenia gwarancji zatrudnienia z porozumienia zbiorowego z 5 maja 2011 r., pozostało bez odpowiedzi. Związkowcy poinformowali, że brak porozumienia w ciągu trzech dni spowoduje wszczęcie w JSW sporu zbiorowego

W poniedziałek, w odpowiedzi na działania związków, JSW wystosowała oświadczenie, w którym zapowiedzi ewentualnego strajku w kopalniach i zatrzymania wydobycia oceniono jako "jawne działanie na szkodę spółki, górników i jej pracowników”. „To brak zrozumienia i poparcia, że dla zachowania miejsc pracy i płacy najważniejsza jest kondycja całej grupy i tworzony wokół niej klimat” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele JSW.

Zapewniono, że wprowadzane w spółce zmiany i oszczędności są konieczne, jednak wypłaty i miejsca pracy są bezpieczne. „Zarząd jest też gotowy dokonać wszelkich starań, aby zagwarantować załodze bezpieczeństwo pracy i płacy na kolejne lata. Protesty wobec tych deklaracji, JSW odbiera jako działanie przeciwko przedłużeniu gwarancji” – głosi poniedziałkowe oświadczenie spółki. Zarząd JSW zaapelował w nim do strony związkowej "o odpowiedzialne działania, którym nade wszystko powinna przyświecać troska o dobrą, stabilną przyszłość spółki oraz bezpieczeństwo jej pracowników na kolejne dekady".

Również w poniedziałek rada nadzorcza JSW zdecydowała o odwołaniu ze stanowisk dwóch wiceprezesów spółki: Artura Dyczko i Radosława Załozińskiego. Ich obowiązki - do czasu wyłonienia następców - podzielili między siebie prezes Barbara Piontek i wiceprezes Tomasz Duda.

własne/(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.0µg/m3 PM2.5: 0.8µg/m3