Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

"Wyp..." - mówią górnicy do mieszkańców Imielina [WIDEO Z PROTESTU]

Wiadomości
To była tylko z pozoru pokojowa demonstracja dwóch stron sporu o kopalnię w Imielinie. Mieszkańcy są zdecydowanie na "nie" dla wydobycia pod ich domami. Górnicy, a także związkowcy wprost przeciwnie. Jedni do drugich mówili "wypi..." - to jeden z cytatów górniczej strony w kierunku mieszkańców Imielina. Miejscowi do związkowców: "Niszczycie! Nic nie naprawicie!"

"Planowane wydobycie węgla na kilku płytkich pokładach najtańszą, agresywną metodą +na zawał+ doprowadzi do znacznych odkształceń terenu i obniżenia jego powierzchni. Oznacza to bardzo wysokie ryzyko zniszczeń domów, które były budowane bez zabezpieczeń, ponieważ ich właściciele otrzymali od ówczesnej Kompanii Węglowej (poprzedniczki PGG – PAP) informację, że w pod Imielinem nie będzie eksploatacji węgla. To zaś oznacza zagrożenie zdrowia i życia ludzi" – zaznaczył podczas wcześniejszego protestu Krzysztof Karaś ze stowarzyszenia "Zielony Imielin".

Czytaj także: Mieszkańcy Imielina protestują przeciwko kopalni

Według protestujących, budynki w Imielinie będą wskutek wydobycia węgla narażone również na zalania i podtopienia ze względu na zmianę stosunków wodnych, wydobycie węgla zagrozi drogom, wodociągom i gazociągom.

"Najpoważniejsze jednak ze względu na deficyty wody w Polsce i kryzys klimatyczny jest ryzyko degradacji wody pitnej z Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Chrzanów 452 i znajdującego się nad nim zbiornika Dziećkowice, który zaopatruje w wodę jedną trzecią aglomeracji górnośląskiej" – podkreślił Karaś.

Powołując się na opinie ekspertów, przeciwnicy rozpoczęcia wydobycia uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia dna zbiornika Dziećkowice i wdarcia się wody do wyrobisk górniczych oraz zanieczyszczenia wód podziemnego zbiornika Chrzanów 452.

"Eksperci podnoszą też kwestię zrzutów z kopalni zasolonych wód z metalami ciężkimi, metaloidami i pierwiastkami radioaktywnymi do Wisły, co będzie prowadzić do dalszej degradacji jakościowej już obecnie złego stanu chemicznego jej wód, szczególnie latem i w okresach suszy" – wskazał Karaś.


Komentarze