Wicepremier wierzy w kompromis ws. górniczej ustawy oprotestowanej przez Rybnik i Imielin

Mid 19928148

Redakcja

29 września 2019

Gowin o projekcie nowelizacji prawa górniczego: liczę, że wypracujemy kompromisowe rozwiązania. Liczę na to, że wypracujemy rozwiązania, które będą miały charakter kompromisowy - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do oprotestowanego przez samorządy poselskiego projektu nowelizacji prawa geologicznego i górniczego.

Chodzi o przygotowany przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego (i innych przepisów), złożony w Sejmie 9 września. Zgodnie z projektem, który ma być procedowany 15 października, minister środowiska będzie mógł ustanowić strefę specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie znajdują się złoża węgla kamiennego i brunatnego, uznane przez rząd za strategiczne. Samorząd - choć nadal będzie wyrażał opinię w postępowaniu koncesyjnym i środowiskowym - nie będzie w stanie zablokować eksploatacji takich złóż.

Zawsze musimy równoważyć - każde państwo musi równoważyć - interes lokalny z interesem, z dobrem powszechnym całego społeczeństwa. W mojej ocenie to rozwiązanie nie narusza zasady autonomii samorządów. Liczę na to, że wypracujemy rozwiązania, które będą miały charakter kompromisowy”

powiedział wicepremier

W miniony czwartek poselskiemu projektowi sprzeciwili się radni Rybnika. W uzasadnieniu ich uchwały napisano m.in., że projektowana regulacja jest "głęboką ingerencją w prawa samorządu i mieszkańców", zaś "odebranie jednostkom samorządowym praw w zakresie dysponowania przestrzenią miejską, stanowi przyczynek dla niewłaściwego gospodarowania zasobami, a także przestrzenią należącą do Rybnika".

Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali w ostatnich dniach także przedstawiciele innych śląskich samorządów oraz politycy Koalicji Obywatelskiej. Krytyczne wobec projektu stanowisko przyjął również zarząd Związku Miast Polskich.

Wcześniej wiceminister energii Adam Gawęda zapewniał, że regulacja nie będzie dotyczyć niewielkich, lokalnych złóż, a jedynie złóż uznanych przez rząd za strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa surowcowo-energetycznego państwa. Jak tłumaczył wiceminister, projekt dedykowany jest przede wszystkim kopalni Bełchatów, która zamierza uruchomić eksploatację węgla brunatnego ze złoża Złoczew, a także dużym złożom węgla kamiennego na Lubelszczyźnie, w sąsiedztwie kopalni Bogdanka.

Projekt skrytykowało też m.in. Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce; krytyczne uwagi przygotował również Śląski Związek Gmin i Powiatów.(PAP)

Foto: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.4µg/m3 PM2.5: 1.1µg/m3