Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Tauron połączył torami kolejowymi kopalnię Sobieski i Elektrownię Jaworzno III

Wiadomości
Liczące blisko 4 km połączenie kolejowe Zakładu Górniczego Sobieski i Elektrowni Jaworzno III oddała do użytku grupa Tauron. Koncern wskazuje, że to najkrótsza w Polsce linia umożliwiająca dostawy węgla do elektrowni bezpośrednio z kopalni.

Jak wynika z komunikatu Taurona, uruchomienie nowej trasy przewozu przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów transportu surowca. Koncern przypomina, że nowy blok energetyczny 910 MW w Elektrowni Jaworzno III będzie zużywał rocznie ponad 2 mln ton węgla.

Zabezpieczenie takiego wolumenu paliwa wymaga nie tylko zapewnienia linii dostaw, ale także sprawnie działającego systemu rozładunku – podkreślił cytowany w komunikacie prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron Adam Kampa.

Prezes Tauronu Wydobycie Tomasz Cudny przypomniał, że spółka dysponuje największymi zasobami węgla energetycznego w Polsce i jednocześnie węglem o najniższej zawartości chloru, co jest ważnym parametrem dla przestrzegania norm Unii Europejskiej i tzw. konkluzji BAT.

Dzięki realizowanym w naszych kopalniach programom proefektywnościowym i bliskości aktywów wytwórczych grupy Tauron możemy im dostarczać paliwo tak wysokiej jakości, w zoptymalizowanej cenie i w długiej perspektywie”

zaznaczył Cudny

Zbudowany w Elektrowni Jaworzno III nowy blok 910 MW jest już synchronizowany z krajową siecią elektroenergetyczną i osiągnął moc znamionową, o czym koncern informował na początku września br. Oznacza to, że możliwe stało się testowanie wszystkich układów i urządzeń na parametrach nominalnych.

„Jest to również kolejny krok, który przybliża jednostkę do koncesji, a w konsekwencji do momentu, w którym zacznie świadczyć usługi mocowe. (…) Nowy blok 910 MW, zgodnie z deklaracją wykonawcy, do eksploatacji zostanie przekazany w połowie listopada” – napisano w piątkowym komunikacie Tauronu.

Węgiel do nowego bloku pochodzi przede wszystkim z kopalni Sobieski, a uzupełniająco - z kopalni Janina. Zgodnie z piątkową informacją, dostawy minimum 8 składów każdego dnia rozładowywane są przy użyciu wywrotnic wagonowych, których wydajność wynosi 900 ton na godzinę. W ciągu godziny wywrotnica rozładowuje do 15 wagonów, a w ciągu roku przejdzie przez nią do 40 tys. węglarek.

Blok w Jaworznie wytworzy rocznie ok. 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej. Odpady po spalaniu mają być wykorzystywane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym - również do ich przewozu będzie wykorzystany oddany w marcu nowy układ torowy. (PAP)


Komentarze