Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Śląski węgiel zasili nową elektrownię w Ostrołęce?

Wiadomości
Elektrownia Ostrołęka C powstanie - zapewnił w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trwa dyskusja, z jakiego paliwa będzie korzystała.

W czwartek spółki Enea i Energa, mające po 50 proc. udziałów w projekcie budowy 1000 MW bloku na węgiel kamienny Ostrołęka C ogłosiły zawieszenie finansowania inwestycji na 90 dni. W piątek wykonawcy otrzymali polecenie zawieszenia wszystkich prac w ramach kontraktu na budowę Ostrołęki C.

Zarząd ENEA S.A. ("Emitent") informuje, iż 14 lutego 2020 roku Emitent powziął informację o:

• przekazaniu 14 lutego 2020 roku przez spółkę Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. z siedzibą w Ostrołęce ("Spółka") realizującą budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW ("Projekt") generalnemu wykonawcy Kontraktu Budowa Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW z dnia 12 lipca 2018 roku ("Kontrakt") polecenia zawieszenia wykonywania całości prac związanych z Kontraktem, z terminem wejścia w życie zawieszenia w dniu 14 lutego 2020 roku,

• przekazaniu 14 lutego 2020 roku przez Spółkę wykonawcy Umowy - Przebudowa infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C z dnia 4 października 2019 roku ("Kontrakt kolejowy") polecenia zawieszenia realizacji Kontraktu kolejowego z terminem wejścia w życie zawieszenia w dniu 14 lutego 2020 roku.

 

Powodem zawieszenia prac jest fakt zawieszenia finansowania Projektu w konsekwencji zawarcia w dniu 13 lutego 2020 roku Porozumienia Dotyczącego Dalszych Działań w Projekcie Ostrołęka "C", pomiędzy Emitentem a Energą S.A., o którym Emitent informował w raporcie bieżącym nr 4/2020 z 13 lutego 2020 roku.

CZYTAJ TAKŻE - Tomasz Rogala w Silesia24


"Na pewno mogę uspokoić mieszkańców Ostrołęki i regionu ostrołęckiego. Ta elektrownia powstanie" - oświadczył w poniedziałek Sasin w telewizji wPolsce.pl.

"Dziś nie dyskutujemy o tym, czy kontynuować inwestycję czy ją zarzucić, tylko jakie powinno być źródło energii w tej elektrowni. Czy to powinien być węgiel, jak założono na początku, czy może w obliczu zmieniającej się sytuacji w Europie i bardzo wysokich kosztów emisji CO2 szukać alternatywnych źródeł energii" - stwierdził minister aktywów. Jak wyjaśnił, zawieszenie inwestycji służy właśnie temu, aby przeanalizować sytuację i podejmować dalsze decyzje. "Jesteśmy w okresie analiz, po którym będziemy w stanie powiedzieć, z jakiego paliwa będzie ta elektrownia w Ostrołęce korzystała" - powiedział.

Sasin przypomniał, że chęć przejęcia Energi ogłosił PKN Orlen i jako nowy inwestor również będzie miał prawo zabrać głos w tej sprawie. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, już po decyzji o zawieszeniu budowy Ostrołęki C, mówił, że Orlen, jako podmiot, który ogłosił wezwanie na akcje Energi, analizuje różne warianty tego projektu. "Nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu" - oświadczył.

Jeżeli wierzyć wcześniejszym zapowiedziom pana ministra, wszystkie państwowe spółki skarbu państwa będą korzystały tylko z polskiego węgla. To oznacza, że powstająca w Ostrołęce elektrownia, będzie musiała kupować go m.in. od PGG. 

PAP/WŁASNE

Fot. poglądowe - Ostrołęka A


Komentarze