Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Od 4 września zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Katowicach!

Moto
W lipcu na sesji radni przyjęli uchwałę, która umożliwia wprowadzenie zmian w Strefie Płatnego Parkowania. W piątek 4 września dokument się uprawomocni, a to oznacza, że kierowcy będą mogli od tego dnia płacić za pomocą aplikacji mobilnych, wszystkie parkomaty będą obsługiwać karty płatnicze, a jednocześnie zniknie możliwość wykupienia biletu za gotówkę u parkingowego oraz zmieni się regulamin. 

Do Katowic w ciągu doby wjeżdża średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami miast ościennych. Dlatego zdecydowaliśmy się na budowę centrów przesiadkowych. Inwestycje mają zachęcić do wjazdu do centrum miasta komunikacją miejską. W Zawodziu czy też Brynowie budujemy po kilkaset miejsc parkingowych, tak by kierowcy nie musieli ich szukać w centrum. Na podstawie biletu na tramwaj lub autobus będą mogli zaparkować bezpłatnie. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy zawsze może zrezygnować z podróży samochodem. W centrum naszego miasta działają urzędy, przychodnie – dlatego też zmiany w zakresie strefy parkowania mają pomóc wymusić rotację pojazdów – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jednocześnie zgodnie z moją przedwyborczą obietnicą pracujemy nad wdrożeniem karty mieszkańca. Jej głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki – co jest bardzo ważne z punktu widzenia budżetu miasta. Karta będzie zapewniała m.in. tańsze parkowanie. Droższy parking dla osób spoza Katowic, wraz z powstającymi centrami przesiadkowymi, ma stanowić element polityki transportowej ukierunkowanej na zachęcanie naszych gości do podróżowania do Katowic komunikacją publiczną – dodaje prezydent.


W ostatnich tygodniach MZUiM Katowice jako operator Strefy Płatnego Parkowania realizował modernizację techniczną systemu poboru opłat. W SPP 78 urządzeń zostało zmodernizowanych, a w lipcu uruchomiono 50 nowych, co łącznie daje 128 urządzeń, w których możliwe jest uiszczenie opłaty gotówką i kartą płatniczą, jednocześnie 78 urządzeń posiada możliwość płatności kartą ŚKUP.

Ponadto podpisaliśmy umowy z pięcioma operatorami płatności mobilnych, co pozwoli kierowcom wybrać dla nich najwygodniejszy dla siebie wariant. Jednocześnie od piątku 4 września znikają z ulic inkasenci MZUiM. Oczywiście pojawią się kontrolerzy, którzy będą sprawdzać, czy kierowca pozostawiający pojazd uiścił opłatę. Jeśli nie, to istotne – nie będzie już 14 dniowego terminu, w którym można było uregulować zaległości. Od razu będzie naliczana dodatkowa opłata wysokości 50 złmówi Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM Katowice. 

Od 4 września w Katowicach będzie można skorzystać z następujących aplikacji mobilnych: SkyCash, mPay, Pango, moBilet, ePark. Zmiany w SPP wiążą się również ze zniesieniem 14 dniowego terminu na uiszczenie opłaty. Kierowca jest zobowiązany do niezwłocznego uiszczenia opłaty za postój w SPP. W przypadku stwierdzenia przez kontrolera, że pojazd stoi w strefie bezprawnie – sporządzana jest dokumentacja postoju, kierowca otrzymuje zawiadomienie za wycieraczką, a także zostaje obciążony opłatą dodatkową, która wynosi 50 zł.

Opłata ta powinna być opłacona gotówką do kasy MZUiM lub przelewem na rachunek bankowy w ciągu 14 dni od wskazanej w zawiadomieniu daty postoju pojazdu, w przeciwnym razie podlega ona ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej.


Na zakup 50 urządzeń i modernizację 78, a także wdrożenie opłat mobilnych przeznaczono około 3,4 mln zł. Przypomnijmy, że obecnie w SPP obowiązują następujące opłaty do godziny 2,00 zł, za drugą rozpoczętą godzinę postoju 2,40  zł, za trzecią – 2,80 zł, a za każdą kolejną 2,00 zł.  Natomiast dla podstrefy „Ceglana-Wita Stwosza” za postój płacimy do godziny 3,00 zł, za drugą rozpoczętą godzinę postoju 3,60  zł, za trzecią – 4,20 zł, a za każdą kolejną 3,00 zł. 

Źródło: Informacja prasowa


Komentarze