Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Nowi wiceprezesi w JSW! To były prezes spółki i były wiceprezes Węglokoksu

Wiadomości
materiał prasowy
Były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Włodzimierz Hereźniak został nowym wiceprezesem tej spółki ds. handlu, a b. wiceprezes Węglokoksu Jarosław Jędrysek - wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych - zdecydowała we wtorek rada nadzorcza firmy.

We wtorek rada JSW kontynuowała przerwane ponad tydzień temu posiedzenie, poświęcone wyborowi wiceprezesów spółki. Jak poinformowano w komunikacie, Włodzimierz Hereźniak ma objąć stanowisko wiceprezesa ds. handlu 5 maja, zaś Jarosław Jędrysek rozpocznie pracę na stanowisku wiceprezesa ds. ekonomicznych 10 maja.

Ogłoszone przez radę nadzorczą postępowanie kwalifikacyjne dotyczyło także stanowiska wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych, jednak we wtorek spółka nie poinformowała, by także ten konkurs został rozstrzygnięty. O trzy stanowiska w zarządzie JSW ubiegało się łącznie 11 kandydatów, a dwóch innych nie spełniło wymogów formalnych.

Nowy wiceprezes JSW ds. handlu Włodzimierz Hereźniak przez niespełna półtora roku, do 18 stycznia br., był prezesem zarządu JSW. Został odwołany z tego stanowiska bez podania przyczyn. Hereźniak kierował także jastrzębską spółką przez ponad siedem miesięcy na przełomie 2006 i 2007 roku.

Hereźniak jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, karierę zaczynał w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach, później pracował m.in. w kopalni Knurów i dawnej Gliwickiej Spółce Węglowej. Jest menedżerem znanym w branży górniczej i energetycznej, był m.in. w zarządach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu–Zdroju oraz spółek Polski Koks, Remkoks, Węglozbyt i Tauron Ciepło.

Jarosław Jędrysek, który od 10 maja będzie wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych, w latach 2016-2019 był wiceprezesem katowickiego Węglokoksu, gdzie odpowiadał za finanse. Jest absolwentem ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Karierę zawodową zaczynał w ING Banku Śląskim, gdzie był m.in. dyrektorem oddziałów. Później był związany m.in. z KGHM Polska Miedź (jako dyrektor ds. finansowych w kopalni Rudna oraz pełnomocnik zarządu w Zakładzie Wzbogacania Rud) i Jastrzębską Spółką Węglową (w latach 2009-2016 zarządzał finansami w dwóch kopalniach JSW oraz kierował biurem finansów spółki). Jest specjalistą w zakresie zarządzania w sektorze węglowym i sektorze finansów. Ostatnio był w zarządzie Centrum Badań Jakości Grupy KGHM.

Pod koniec marca br. rada nadzorcza JSW odwołała ze stanowisk - bez podania przyczyn - dwóch dotychczasowych wiceprezesów: odpowiedzialnego za sprawy ekonomiczne Radosława Załozińskiego oraz wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych Artura Dyczkę.

Opublikowane 1 kwietnia ogłoszenie o postępowaniach kwalifikacyjnych dotyczyło także - oprócz następców dwóch odwołanych ostatnio wiceprezesów - funkcji wiceprezesa ds. handlu; na tym stanowisku w zarządzie JSW był dotąd wakat, a sprawy handlowe nadzorował bezpośrednio prezes JSW. Obecnie za sprawy handlu będzie odpowiadał Włodzimierz Hereźniak, za sprawy ekonomiczne Jarosław Jędrysek, zaś stanowisko wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych pozostaje nieobsadzone.

Od początku marca br. na czele zarządu JSW stoi Barbara Piontek, która dotąd - po odwołaniu wiceprezesa Załozińskiego - zajmowała się także sprawami ekonomicznymi oraz odpowiadała za handel. W zarządzie JSW jest również wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Duda (obecnie pełniący także obowiązki wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych) oraz wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków, wybrany do zarządu JSW przez ponad 22-tysięczną załogę firmy

Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest wiodącym europejskim producentem węgla koksowego i koksu. W ubiegłym, kryzysowym dla spółki roku, kopalnie JSW wydobyły 14,4 mln ton węgla, z czego 77 proc. stanowił węgiel koksowy - spółka deklaruje zwiększanie udziału tego typu węgla w całkowitej produkcji. Koksownie Grupy JSW wytworzyły w 2020 r. 3,3 mln ton koksu. Ceny węgla i koksu spadły rok do roku o blisko jedną trzecią, co poskutkowało zmniejszeniem przychodów Grupy o ponad 19 proc. Grupa JSW zamknęła miniony rok stratą netto przekraczającą 1,5 mld zł. W tym roku spółka liczy na ożywienie rynkowe i poprawę wyników.(PAP)


Komentarze