Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Łukaszenka grozi, że odetnie nas od dostaw gazu

Wiadomości
Trwa nieformalny konflikt z Białorusią. W wojnie hybrydowej wykorzystywani są m.in. imigranci z Bliskiego Wschodu.

Trwa kryzys na polsko-białoruskiej grnaicy. Do obozu imigrantów przy Kuźnicy białoruskie służby transportują kolejnych cudzoziemców z Bliskiego Wschodu. Wojsko, policja i straż graniczna pilnują ogrodzenia. Białoruskie media reżimowe krytykują Polskę i grożą, że w wyniku wojny nie mamy szans z białoruską potęgą wspieraną przez Rosję. 

11 listopada straż graniczna odnotowano ponad 200 prób nielegalnego przekroczenia granic. - Tylko wczoraj (11.11) odnotowaliśmy 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec 26 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Zatrzymano 3 cudzoziemców (2 ob. Iraku i 1 ob. Syrii) - poinformowała SG.

Unia Europejska oraz USA zapowiadają kolejne sankcje dla Białorusi. Aleksandr Łukaszenka zapowiedział, że w przypadku kolejnych sankcji odetnie Europę od rosyjskiego gazu. 

"Łukaszenka obiecuje odciąć tranzyt gazu do Europy w odpowiedzi na nowe sankcje UE" - napisał na Twitterze Tadeusz Ginczan, białoruski dziennikarz. Do sieci trafiło wideo z wypowiedzią Łukaszenki. 

Dyktatorowi Białorusi chodzi o gazociąg Jamal-Europa, który biegnie przez terytorium naszego sąsiada ze wschodu. W przypadku nagłego odcięcia tego źródła gazu może wpłynąć na wzrost cen za energię. Eksperci podkreślają jednak, że Łukaszenka potrzebuje do tego zgody Putina. Natomiast w interesie Rosji jest raczej utrzymanie dostaw gazu, za które europejskie państwa płacą. 


Komentarze