Jaworzno: Tauron inwestuje w Sobieskiego, w tym w budowę szybu Grzegorz

TAURON Wydobycie Szyb ZG Sobieski z widokiem na blok 910 MW

Redakcja

8 listopada, 2019

Nową infrastrukturę związaną z zagospodarowaniem wód kopalnianych uruchomiono w należącym do spółki Tauron Wydobycie zakładzie górniczym Sobieski w Jaworznie. Bardzo ważną inwestycją jest budowa głębokiego na 870 m szybu Grzegorz. To jedna z największych inwestycji w całym polskim górnictwie węgla kamiennego.

Nowe instalacje są unikalne w sektorze. Wykorzystano tam jeden z największych dopływów wód dołowych do wyrobisk w górnictwie węgla kamiennego – na poziomie ok. 60 m sześc. na minutę. Wiąże się to z potrzebą utrzymywania sprawności systemu odwadniania, aby nie doszło do zalania wyrobisk, ale także, aby chronić powierzchnię.

Jak wynika z informacji koncernu, woda dołowa wykorzystywana jest m.in. do produkcji ciepła. Zasila kaskadową stację pomp ciepła, która osiąga moc 420 kilowatów. Pompy produkują rocznie ok. 6 megadżuli ciepła, pokrywając zapotrzebowanie łaźni górniczych w rejonie produkcyjnym Sobieski. 

Z kolei szyb Grzegorz ma powstać do 2023 r. Po jego uruchomieniu podziemna droga dotarcia do ściany wydobywczej skróci się o ponad połowę, z obecnych ok. 11 km do ok. 4,5 km.

O górniczych postulatach przed Barbórką czytaj tu

Nowy szyb będzie wykorzystywany do transportu górników oraz materiałów, będzie też pełnił funkcje wentylacyjne. Zakład Sobieski, gdzie powstaje nowy szyb, będzie głównym dostawcą węgla dla nowego 900-megawatowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno, którego budowa jest na ukończeniu. Blok zasili ok. 2,5 mln gospodarstw domowych.

Równolegle do prac w Sobieskim postępuje uzbrajanie pierwszej ściany wydobywczej z wykorzystaniem części infrastruktury nowego poziomu 800 m kopalni Janina w małopolskim Libiążu. Eksploatacja węgla rozpocznie się tam najdalej w pierwszych miesiącach 2020 r. Kończy się też budowa infrastruktury powierzchniowej. Nowy poziom ma uzyskać pełną funkcjonalność do jesieni 2021 r.

Tauron Wydobycie w latach 2016-2020 przeznacza na strategiczne inwestycje łącznie 1,3 mld zł. W samym 2019 r. nakłady Tauronu na inwestycje w segmencie wydobycia węgla określono na ponad 300 mln zł.(PAP)

Foto: Tauron-Wydobycie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.9µg/m3 PM2.5: 0.7µg/m3