Dyrektor Turowa powierzył elektrownię Matce Bożej na Jasnej Górze

Turowjasnagora
Kastelik

Szymon Kastelik

10 listopada 2021

6 listopada delegacja pracowników elektrowni Turów wraz z dyrekcją w towarzystwie Beaty Kempy i Janusza Kowalskiego udali się na pielgrzymkę do Matki Bożej Częstochowskiej.

Po mszy świętej w kaplicy podczas rozważań apelowych wystąpił dyrektor elektrowni Turów, Oktawian Leśniewski. Odczytał "Akt zawierzenia Turowa Matce Bożej".

Ja, Oktawian Leśniewski, dyrektor elektrowni Turów, stoję przed twoim obliczem w obecności wszystkich aniołów i świętych wszystkich ludzi zaprzyjaźnionych, pracowników obecnych i byłych - powiedział dyrektor elektrowni. Lesniewski poprosił Matkę Boską, żeby roztoczyła opiekę nad zakładem i jej pracownikami - Twojemu niepokalanemu sercu zawierzamy wszystkie ich czyny myśli, plany, pragnienia, zamiary. Wieczność, duszę i ciało. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wszystkie konsekwencje grzechu, zniewolenie demoniczne i uzdrowienie zranień, jakie na ich skutek powstały - dodał. 

20 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że Polska musi zapłacić 500 tysięcy euro dziennie za funkcjonowanie kopalni Turów, która według UE łamie prawo.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce zapłatę 500 tysięcy euro za każdy dzień działalności kopalni Turów. 

Stwierdziwszy, że udzielając tej koncesji Polska dopuściła się szeregu naruszeń prawa Unii, Czechy wniosły, w dniu 30 września 2020 r., sprawę do Komisji Europejskiej. W dniu 17 grudnia 2020 r. Komisja wydała uzasadnioną opinię, w której zarzuciła Polsce szereg naruszeń prawa Unii. Komisja uznała w szczególności, że, przyjmując przepis pozwalający na przedłużenie do sześciu lat obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, państwo to naruszyło dyrektywę w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko - informuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lutym 2021 Czechy złożyły skargę na Polskę, a 21 maja TSUE uwzględniła wniosek naszych południowych sąsiadów.

Uwzględniając okoliczności danego przypadku oraz, w szczególności, to że postanowienie z dnia 21 maja 2021 r. dotyczy środka tymczasowego, którego przestrzeganie jest konieczne, aby zapobiec wyrządzeniu poważnej i nieodwracalnej szkody dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzkiego, należy nakazać Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w kwocie 500 000 EUR dziennie, począwszy od dnia doręczenia Polsce niniejszego postanowienia aż do chwili, w której to państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia z dnia 21 maja 2021 r. - czytamy w komunikacie prasowym TSUE z 20 września 2021 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.5µg/m3 PM2.5: 0.4µg/m3