Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Czy Polski Ład zaszkodzi samorządom? Poseł PiS: Samorządy nie stracą

Wiadomości
Mamy obliczenia, że samorządy na tych rozwiązaniach nie stracą - powiedział w środę w rozmowie Poranka S24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Warwas. Chodzi o nowe prawo podatkowe według Polskiego Ładu. Samorządowcy obawiają się, że stracą olbrzymie środki finansowe m.in. z powodu ograniczenia dochodu z podatku PIT.

Zmiany w prawie podatkowym zakładają podwyższenie kwoty wolnej od podatku. To kolejna zmiana, jeżeli chodzi o PIT. Kilka lat temu rząd zdecydował, że osoby poniżej 26 roku życia są zwolnione z tego podatku. Część samorządowców alarmuje, że może być to początek końca gmin i powiatów. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości uspokajają. Rząd obiecuje rekompensatę strat wynikających ze zmian w prawie podatkowym. 

Polski Ład ma wyjść naprzeciw problemom związanym z pandemią i utrzymaniem wzrostu gospodarczego. Samorządy zgłaszają problemy, jeśli chodzi o zmniejszone wpływy z PIT i CIT. Jest przyjęta ustawa, subwencja wyrównawcza, że na rozwiązaniach Polskiego Ładu w żaden sposób samorządy nie stracą - powiedział poseł Robert Warwas z Prawa i Sprawiedliwości, który w 2018 roku kandydował na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej. 

Wszystkie potencjalne straty będą wyrównane w ramach subwencji. Sygnalizujemy to od dłuższego czasu - dodał poseł, chociaż nie odniósł się do zarzutu części samorządowców, którzy obawiają się, że odgórnie kontrolowane przyznawanie subwencji nie ma niczego wspólnego z samorządem, a także mogą wywierać nacisk polityczny na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Nam chodzi też o to, żeby rozwój był zrównoważony. Będziemy przez programy inwestycyjne wspierać biedniejsze gminy. Przez tę inwestycje będziemy stabilizować sytuację lokalnych firm, utrzymać miejsce pracy - stwierdził Warwas.

WIĘCEJ W WIDEO PONIŻEJ:


Komentarze