Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Czterej najciężej ranni górnicy nadal w szpitalu! Dziś wizja lokalna w miejscu tragedii!

Wiadomości
Najciężej ranny górnik, przetransportowany w czwartek śmigłowcem do szpitala w Krakowie, przeszedł operację kręgosłupa. Oprócz niego w szpitalach w Katowicach-Ochojcu, Gliwicach i Rudzie Śląskiej są jeszcze trzej górnicy, którzy doznali złamań i potłuczeń.

W kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie w miniony czwartek doszło do silnego wstrząsu, rozpoczęła się w poniedziałek rano wizja lokalna. W szpitalach nadal przebywa czterech górników, poszkodowanych w wyniku tego wstrząsu. Ich stan jest stabilny.

W wyniku czwartkowego tąpnięcia zginął 39-letni górnik, a 12 innych trafiło do szpitali. Sześciu z nich wypisano do domu już w pierwszej dobie po wypadku, zaś w miniony weekend szpitale opuściło dwóch kolejnych rannych.

Kopalnia Bielszowice, gdzie w czwartek doszło do wstrząsu o sile przekraczającej 3 stopnie w skali Richtera, należy do kopalni zespolonej Ruda w ramach Polskiej Grupy Górniczej. W poniedziałek w rejonie wstrząsu rozpoczęła się wizja lokalna, która uzupełni dokonane w sobotę wstępne oględziny.

W sobotę przedstawiciele kopalni oraz urzędu górniczego przeprowadzili oględziny w rejonie wstrząsu, jednak z pominięciem wyrobisk, w których znajdowali się poszkodowani pracownicy. Dzisiejsza wizja lokalna obejmie także te miejsca, w których w chwili wstrząsu pracowali górnicy”
mówi TOmasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej

Przeprowadzenie wizji było możliwe po spełnieniu warunków bezpieczeństwa; chodziło m.in. o potwierdzenie, że rejon jest stabilny sejsmicznie. Według wstępnych ocen, wstrząs - choć bardzo silny - nie spowodował w wyrobiskach większych uszkodzeń. Wnioski z oględzin będą istotne przy podejmowaniu decyzji, czy, kiedy i w jakim zakresie będzie można wznowić prace w rejonie wstrząsu.

Okoliczności wypadku wyjaśnia Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego. Postępowanie prowadzą też prokuratura i Państwowa Inspekcja Pracy.

Zmarły w wyniku tąpnięcia 39-letni górnik to 22. w tym roku śmiertelna ofiara wypadków w polskim przemyśle wydobywczym. Od początku roku praca górnicza pochłonęła już więcej ofiar niż w całym ubiegłym roku, kiedy życie straciło 21 górników. W kopalniach węgla kamiennego zginęło dotąd 16 osób - również o jedną więcej niż w całym roku 2018.(PAP)


Komentarze