Ciećko: wzmocnienie IOŚ krokiem w kierunku "policji ekologicznej"

Csm kamienicesazaje ac9f95d538

Redakcja

1 marca, 2020

Ubiegłoroczne wzmocnienie kadrowe i finansowe Inspekcji Ochrony Środowiska było krokiem w kierunku stworzenia "policji ekologicznej", zdolnej do skutecznej walki z przestępczością przeciwko środowisku - ocenia szef tej instytucji Paweł Ciećko.

Na początku ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, wprowadzająca szerokie zmiany w jej funkcjonowaniu.

Dostaliśmy pieniądze i 600 etatów, de facto na walkę z przestępczością. 520 etatów to są inspektorzy, którzy w całej Polsce zasilili grono osób +wybierających gorące kasztany z ognia swoimi rękami+, czyli pracowników frontowych”

mówił w Katowicach główny inspektor ochrony środowiska, uczestniczący w konferencji poświęconej prawnym i środowiskowym aspektom walki z zanieczyszczeniem powietrza

Jednym z inicjatorów konferencji "Prawo do ochrony środowiska. Odetchnijmy pełną piersią" był Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który ocenił, że zwiększenie uprawnień oraz nakładów finansowych na Inspekcję Ochrony Środowiska należy do istotnych osiągnięć ostatnich lat.

Czytaj także: 5 mln na zielony budżet Katowic

Paweł Ciećko zapewnił, że dzięki nowym kadrom i dofinansowaniu Inspekcja Ochrony Środowiska tworzy obecnie "policję ekologiczną". "Musi nam to zająć trochę czasu, bo młodych ludzi trzeba przeszkolić w działaniach operacyjnych (...). Bardzo mocno pomaga nam policja, Krajowa Administracja Skarbowa, dość mocno zmieniła się również mentalność prokuratorów (...), a sądy zaczynają podchodzić z większą surowością do tych, którzy szkodzą przyrodzie" - powiedział główny inspektor ochrony środowiska.

W ocenie szefa GIOŚ, dwa rządowe programy: "Czyste powietrze" i "Mój prąd" wyraźnie zaznaczają trend zmierzający w kierunku poprawy jakości powietrza. Symptomy polepszenia sytuacji widać np. w Małopolsce, która była prekursorem działań antysmogowych w Polsce.

Inspekcja Ochrony Środowiska - jak przypomniał jej szef - monitoruje stan powietrza i przeprowadza kontrole - nie kontroluje jednak palenisk domowych, ale podmioty korzystające ze środowiska, także małe i średnie firmy, warsztaty itp. Duży nacisk inspektorzy kładą na wykrywanie przypadków spalania odpadów.

Paweł Ciećko ocenił, że największy regres, czyli zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, w ostatnich latach odnotowało Zakopane. Jego zdaniem, wiąże się to m.in. z rozwojem geotermii na Podhalu. Dane potwierdzają, że wraz ze wzrostem wykorzystania źródeł geotermalnych jakość powietrza w tym regionie poprawia się, a przy tym rośnie ilość odbieranych odpadów - można domniemywać, że ten wzrost wynika z faktu, iż wcześniej w wielu przypadkach śmieci spalano w domowych piecach.

Inspekcja Ochrony Środowiska pracuje 24 godziny na dobę, a policja, organy administracji państwowej i instytucje publiczne nie mogą odmówić pomocy przy kontroli, gdy zajdzie taka potrzeba. Inspektorzy kontrolują podmioty korzystające ze środowiska na podstawie decyzji administracyjnych.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.9µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3