Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Znajdź najlepszą pracę w Katowicach

Artykuły
Praca towarzyszy nam przez większość dorosłego życia. Spędzamy w niej przeciętnie 8 godzin dziennie, więc warto zastanowić się, jaki rodzaj pasuje do nas najbardziej i jak znaleźć tę, która dostarczy nam spełnienia zawodowego. Pandemia to również czas, kiedy wielu z nas poszukuje nowego miejsca pracy i chce odmienić swoją ścieżkę zawodową lub zostało do tego zmuszeni. Dowiedz się, jak szybko możesz znaleźć pracę i w jaki sposób możesz skutecznie przykuć uwagę pracodawcy.

Zadbaj o dobrą ścieżkę zawodową

Co prawda bezrobocie w 2020 roku wzrosło o prawie 1% (według danych GUS), jednak nadal na rynku poszukiwani są specjaliści w swojej branży. Osoby, które posiadają unikalne umiejętności poparte doświadczeniem zawsze będą cenione, dlatego warto zadbać o ciągłe doskonalenie zawodowe. Wszelkie kursy czy studia podyplomowe podnoszą nasze kwalifikacje, więc w okresie pandemii warto pomyśleć i o tym. Niestety, w tym roku nastąpiła duża redukcja etatów lub zamknięcie niektórych przedsiębiorstw ze względu na krajowy lockdown i brak dochodów. Sytuacja jednak z miesiąca na miesiąc poprawia się, więc nie należy tracić motywacji na nową pracę. Najpierw należy zastanowić się, czy chcemy zostać w naszym zawodzie, czy może warto pomyśleć o przebranżowieniu się. Bywa tak, że część kierunków jest oblegana przez studentów i w konsekwencji w przeciągu kilku lat rynek jest wysycony. Kolejna część z nich może zostać zmodyfikowana przez nowoczesne technologie, które automatyzują niektóre procesy. Nadal niezastąpiona jest praca kreatywna, w której to człowiek dominuje nad maszynami. W tym roku niezwykle rozwinął się również rynek e-commerce, sprzedaż internetowa, a także takie prace, które możemy wykonywać przez internet jak pozycjoner stron internetowych, copywriter czy specjalista działu IT. Jeżeli coś nowego nas zainteresowało i widzimy w sobie potencjał, zawsze warto spróbować i rozpocząć nową ścieżkę zawodową. A jak znaleźć nową pracę i zorientować się na rynku?

Wyszukaj najlepsze oferty

Dostęp do internetu zapewni nam nowe możliwości poszukiwania pracy. Już nie musimy wyszukiwać propozycji w gazetach, zapisywać numerów i spędzać na tym wielu godzin. Obecnie istnieją specjalne serwisy pracy, takie jak GoWork, które znacznie ułatwią nam wyszukanie takiej oferty, jakiej szukamy. W jednym miejscu znajdziemy popularne propozycje z różnych stron Polski. Możemy skorzystać ze specjalnych filtrów, dzięki którym dostosujemy naszą lokalizację, zawód, rodzaj pracy czy typ umowy. Dzięki temu wykluczymy ewentualne problemowe kwestie i zbędne rozmowy, które nie spełnią naszych oczekiwań. Jeżeli szukamy ofert związanych z pracą w Katowicach możemy zauważyć, iż najwięcej ich jest na stanowisku operatora maszyn lub montażu, a także w kategorii technologii. Musimy zastanowić się, jakie kwestie są dla nas najistotniejsze i w jaki sposób chcemy pracować. Czy zależy nam na elastycznych godzinach pracy i możliwości pracy z domu? Wolimy pracę w terenie czy w biurze? Lubimy pracę w zespole, czy jesteśmy typowymi indywidualistami? Istotne jest, że aby być dobrym w tym co robimy, należy nasze zajęcie dopasować do cech charakteru, a także upodobań.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Jeżeli już wybrałeś idealną ofertę dla siebie, warto zadbać o zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Nie jest tajemnicą, iż warunkiem otrzymania pracy jest najpierw złożenie aplikacji, a następnie rozmowa kwalifikacyjna. To dzięki tym materiałom pracodawca podejmie decyzję, czy chce zatrudnić danego pracownika. Z tego powodu tak istotne jest poznanie zasad pisania CV, jak i przeprowadzania rozmów. Zadbajmy o to, aby nasz dokument był czytelny, estetyczny i przejrzysty. Najlepiej jest wybrać gotowy szablon, który zawiera miejsce na wszystkie najważniejsze elementy takie jak doświadczenie zawodowe, podstawowe informacje o nas, przebieg naszej edukacji czy zainteresowania. Nie należy opowiadać tam całej historii życia, a jedynie najważniejsze elementy, które mogą być przydatne w danej branży i w których jesteśmy skuteczni. Ważne jest pisanie prawdy i zainteresowanie pracodawcy. Dobrze jest zachować równowagę pomiędzy przykuciem uwagi, a profesjonalizmem i zasadami. Jeżeli już zostaliśmy wybrani na rozmowę kwalifikacyjną, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim stosowny ubiór - zgodny z zasadami biurowego dress codu, stonowany i schludny. Warto przed rozmową uspokoić się i przemyśleć, jak możemy zaprezentować się z dobrej strony. Stres nie jest dobrym doradcą, więc możemy zapisać wszystko to, o czym chcemy poinformować, a także zastanowić się nad naszymi zaletami i wadami. Dobre przygotowanie to podstawa, które znacznie zwiększają naszą pewność siebie. Pamiętajmy o podanych zasadach, a poszukiwanie pracy z pewnością będzie przyjemniejsze i efektywne!


Komentarze