Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Więcej włamań i kradzieży na Śląsku - jak zabezpieczyć budynek przed przestępcami?

Choć w ciągu ostatnich 25 lat statystyki przestępczości sukcesywnie spadały, w ostatnich 5 latach trend ten uległ zmianie. Kradzieży, włamań i innych czynów zabronionych odnotowuje się w Polsce, w tym na Śląsku, coraz więcej, dlatego zdecydowanie warto pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu domu, firmy czy innego budynku przed złodziejami. Jak to zrobić? Oto sprawdzone, skuteczne i godne polecenia metody.

Statystyki włamań i kradzieży w Polsce – Śląsk w ścisłej czołówce

Jak pokazują statystyki kradzieży i włamań, jeszcze w 2017 r. było ich ok. 65,5 tys. w ciągu roku – to ostatni rok trendu, w ramach którego liczba tego rodzaju przestępstw była niższa niż w poprzednim. W kolejnych latach zwiększała się ona sukcesywnie – w 2018 r. obejmowała 69 tys. podobnych zdarzeń, w 2019 r. 71 tys., w 2020 r. 74,5 tys., a w 2021 r. 71,5 tys. A zatem w ciągu ostatnich pięciu lat tylko raz zdarzyło się tak, że w danym roku włamań i kradzieży było mniej niż w poprzednim. To nie napawa optymizmem i każe się zastanowić nad zabezpieczeniem swojego mienia.

Do ochrony nieruchomości przed przestępcami mieszkańców i przedsiębiorców ze Śląska powinien tym bardziej motywować fakt, że liczba włamań i kradzieży co roku jest najwyższa w dwóch województwach w Polsce: śląskim i dolnośląskim. Dopiero za nimi znajduje się województwo mazowieckie, które ma przecież więcej mieszkańców. Jak się okazuje, prawie 1/3 wszystkich przestępstw tego rodzaju jest dokonywanych właśnie w Śląskiem i Dolnośląskiem. Skala problemu jest więc naprawdę spora – przejdźmy wobec tego do omówienia sposobów pozwalających na ograniczenia ryzyka włamania i kradzieży do domu czy firmy.

Jak zabezpieczyć nieruchomość przed włamaniem i kradzieżą

Oto sprawdzone i skuteczne metody, które są szeroko wykorzystywane z myślą o zabezpieczeniu budynku przed złodziejami.

Monitoring

Montaż kamer monitorujących wszystko, co się dzieje na terenie nieruchomości, to powszechna metoda służąca kontroli i zabezpieczeniu dobytku. Warto poświęcić trochę czasu, a być może skonsultować się z fachowcami w tym zakresie, aby wybrać odpowiedni, wysokiej jakości system. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie pozwalają na zdalny podgląd obrazu z kamer, który jest przesyłany w wysokiej rozdzielczości. Montaż monitoringu przekłada się też na tańsze  ubezpieczenie mieszkania lub domu od kradzieży,  bo zmniejsza jego ryzyko.

Czujniki i alarmy

Efektywnym narzędziem odstraszającym złodziei są skutecznie działające alarmy, które włączają się natychmiast po wykryciu określonego zdarzenia, np. uruchamiając syreny i wzywając patrol ochrony. Warto zainwestować w rozwiązania wysyłające natychmiastowe powiadomienia na telefon użytkownika w razie wystąpienia jakichkolwiek podejrzanych zdarzeń.

Stolarka o właściwościach antywłamaniowych

Niskiej jakości drzwi i okna są drogą, którą włamywacze chcący dostać się do domu pokonują najczęściej. Należy zatem im to maksymalnie utrudnić, stosując profesjonalną stolarkę o właściwościach antywłamaniowych.

Oświetlenie

Również dobre oświetlenie nieruchomości skutecznie zniechęca do podejmowania prób włamania.

Ogrodzenie

To samo można powiedzieć o ogrodzeniu, które stanowi kolejną przeszkodę do pokonania, utrudniając tym samym działanie przestępcom.

Wykupienie ubezpieczenia

Co prawda polisa, której cenę i zakres w różnych firmach sprawdzisz na  ubezpieczeniemieszkania.pl,  nie chroni przed włamaniem ani kradzieżą, ale zapewnia odszkodowanie na wypadek takich zdarzeń. Zdecydowanie warto ją wykupić, bo niestety nawet najlepsze metody zabezpieczające mogą okazać się na nic przy doświadczonym i dobrze wyposażonym przestępcy. Przy okazji wykupowania polisy dla nieruchomości można dodatkowo w niskiej cenie dobrać OC w życiu prywatnym, o którym więcej przeczytasz na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jakie-korzysci-zapewnia-polisa-oc-w-zyciu-prywatnym.