Warto wynajmować w Bytomiu

Brama glowna
IMG 1844 01

Paweł Kmiecik

20 sierpnia 2021

Bytom to nie tylko dynamicznie rozwijające się miasto z wielowiekową tradycją. To również... wiele atrakcyjnych budynków z lokalami do wynajęcia. Zarówno biurowymi, jak i mieszkalnymi.

Dawna Poczta Główna w Bytomiu, dawne Zakłady Odzieżowe Bytom, dawne Zakłady Górniczo-Hutnicze "Orzeł Biały" – to niektóre z bytomskich budynków, które przeżywają swoją drugą młodość. Po odrestaurowaniu znajdują się w nich lokale biurowe, punkty usługowe i mieszkania.

Biuro lub mieszkanie w neorenesansowym gmachu

Z pewnością jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków tej części miasta jest stara poczta przy ul. Piekarskiej. Liczący ponad 110 lat neorenesansowy budynek poczty od 2014 roku należy do firmy BWI Polska (współwłaścicielem jest firma Invest Dom Wiesława Wiśniewskiego). Nowy właściciel od początku starał się ocalić obiekt przed zniszczeniem i wykorzystać jego potencjał.

Płaskorzeźby, ozdobne szczyty i eleganckie wykusze (nadwieszone elementy konstrukcyjne wystające ze ścian budynku) zostały poddane renowacji.

- W pierwszej kolejności zajęliśmy się przygotowaniem części biurowej na parterze budynku. W dalszym etapie chcielibyśmy przygotować biura w części głównej budynku, gdzie trwa obecnie budowa windy. Postęp naszych prac nierozerwalnie związany jest z zainteresowaniem klientów. Całe drugie piętro przeznaczymy na cele mieszkaniowe. Nasza inwestycja prowadzona jest z dbałością o każdy element architektoniczny – mówił w czerwcu 2021 roku Adam Czeladzki, pełnomocnik firmy KBP BWI Polska i wicemistrz Europy w szybownictwie.

Nowy właściciel przywrócił świetność dawnej Poczty Głównej w Bytomiu. Obecnie znajdują się tam lokale zarówno biurowe, jak i mieszkalne. Wśród firm wynajmujących pomieszczenia znajdują się m.in.: Kancelaria adwokacka Kamil Książek, Ewelina Szpakowska Wizaż i Stylizacja, Komornik sądowy Krzysztof Mandryk, szkoła Giganci Programowania, Kancelaria adwokacka Mateusz Bogucki, Abakus Biuro rachunkowe i doradztwo podatkowe, a także Orange.

- Z jednej strony jest to miejsce prestiżowe, z drugiej - spokojne i miłe. Staramy się stworzyć w nim prawdziwie domową atmosferę - najemcy mają możliwość wyboru kolorystyki i rodzaju wykończenia pomieszczeń. To bardzo dobre miejsce zarówno na biuro, jak i mieszkanie – dodaje Adam Czeladzki.

Słowa te potwierdza jeden z najemców.

- Przygodę z tym budynkiem rozpoczęliśmy stosunkowo niedawno, jesteśmy jednymi z pierwszych najemców. Uważamy, że to jedna z architektonicznych wizytówek Bytomia, która zasługuje na drugie życie. Nasze biura są przestronne, a sam gmach doskonale zlokalizowany – mówił w czerwcu mec. Mateusz Bogucki, który przeniósł tu swoją kancelarię adwokacką z pl. Kościuszki.

Nowoczesność i tradycja

Z ulicy Piekarskiej przenieśmy się na prostopadłą do niej ulicę Wrocławską. Znajdujące się tam od kilkudziesięciu lat zakłady odzieżowe opuściły budynek przy ul. Wrocławskiej 32-34 w 2009 roku. Przez 5 lat był on nieużywany. W 2014 roku Olgierd Lizoń, dawny menedżer bytomskich zakładów, który ma do tego miejsca sentyment, stał się właścicielem obiektu przy ul. Wrocławskiej. I tak powstał Bytom Square.

- Dzięki stworzeniu w całym budynku atmosfery, w której żyje sztuka, ludzie chcą tu wynajmować powierzchnie biurowe i chcą tu mieszkać. Cały budynek jest przestrzenią galerii sztuki. W całym budynku można natknąć się na obrazy. One pilnują porządku. Potwierdza to powiedzenie, że sztuka łagodzi obyczaje – mówi Olgierd Lizoń.

Niezwykła historia budynku powstałego na bazie istniejących od 1945 roku zakładów odzieżowych sprawia, że mieszkanie lub prowadzenie działalności gospodarczej w takim miejscu jest niezwykle oryginalne. Około 30 najemców z różnych branż powoduje, że mieszkańcy luksusowych apartamentów zyskują nie tylko atrakcyjną, ale również bardzo praktyczną lokalizację.

Podobnie jest w budynku dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" przy ul. Siemanowickiej 86 w Bytomiu. W odrestaurowanym obiekcie wciąż można wynająć lokal na przeznaczenie biurowe (więcej informacji TUTAJ). Istniejący od 1925 roku (rozpoczęcie budowy) zakład przez wiele dekad był ważnym obiektem na przemysłowej mapie miasta. Eksploatacja górnicza została tam zakończona w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie ponownie zachwyca wyglądem.

Do wynajęcia są również pomieszczenia w budynkach należących do miasta Bytom – pełna ich lista dostępna jest TUTAJ.

Prowadzenie działalności gospodarczej lub mieszkanie w obiektach z bogatą tradycją przeżywających swoją „drugą młodość” i zarządzanych przez miłośników tradycji regionu to nie tylko niezwykła możliwość. To wręcz patriotyzm lokalny. Warto prowadzić firmę lub zamieszkać w Bytomiu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.2µg/m3 PM2.5: 2.8µg/m3