Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
23 °C
AAA

W Mysłowicach powstanie najnowocześniejszy budynek w Polsce [Wideo]

Video Screenshot
Najnowocześniejszy budynek wielorodzinny powstanie w Mysłowicach, na Rymerze. Mowa o tzw. demonstratorze technologii, którego budowa będzie możliwa dzięki wygranej Mysłowic w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jednym z warunków konkursu było zgłoszenie działki położonej w strefie śródmiejskiej z dobrym dostępem do miejskiej infrastruktury. MZGK zaproponował działkę na ul. Miarki. Usytuowanie tak innowacyjnego budynku mieszkalnego ma być impulsem do rewitalizacji i odnowy zaniedbanej części miasta.

Budynek będzie wykonany w technologii prefabrykowanej 2D lub modułowej 3D. W ciągu dwóch miesięcy NCBiR wybierze zwycięski projekt. Co najważniejsze, obiekt będzie efektywny energetycznie, m.in. dzięki innowacyjnym panelom hybrydowym produkującym prąd.

– Demonstrator technologii to budynek o zerowym lub dodatnim bilansie zużycia energii, to jest jego bardzo ważna cecha. Tego typu budownictwo odpowiada tak naprawdę na wszystkie problemy związane z ochroną środowiska, ograniczeniem niskiej emisji. To jest niezmiernie ważne i jest to w pewnym sensie przyszłość budownictwa, na pewno budownictwa komunalnego – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK Mysłowice.

Do tego budynek będzie wyposażony w zintegrowany system zarządzania energią elektryczną, cieplną, wentylacją, klimatyzacją wodną i ściekami, kontrolowaną z poziomu smartfona.

– Przede wszystkim technologie, które tutaj zostaną zastosowane, powodują, że mówimy o rozwiązaniu absolutnie innowacyjnym, którego na dzień dzisiejszy nie ma dostępnego na rynku. Oczywiście on powiela i korzysta z wielu rozwiązań technologicznych, które już na rynku funkcjonują, natomiast przewiduje też szereg nowych, ciekawych rozwiązań, takich jak chociażby ogrzewanie z paneli hybrydowych, które nie były jeszcze stosowane – dodaje Małgorzata Książek-Grelewicz.

W demonstratorze znajdzie się 27 mieszkań, które wejdą w zasób mieszkaniowy miasta Mysłowice. Będą w nim mogły zamieszkać rodziny z dziećmi, których dochody nie pozwalają na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym. 15 mieszkań o minimalnej powierzchni użytkowej 45 m kw. i 12 minimum 60-metrowych będzie wykończonych „pod klucz”, wyposażonych w zabudowę kuchenną i sprzęty AGD.

Zasiedlenie demonstratora, zgodnie z wymogami NCBiR-u, będzie poprzedzone badaniami społecznymi, a także będzie wiązało się z dodatkowymi obowiązkami dla przyszłych najemców. Budynek jest bowiem elementem prac badawczo-rozwojowych i przez 3 lata będzie nadzorowany pod kątem technologicznym i społecznym.

– To będzie obiekt o dosyć skomplikowanej technologicznie strukturze, więc każdy z mieszkańców musi być przeszkolony w sposobie korzystania z tego obiektu, ale też mieszkańcy będą musieli mieć świadomość, że zużycie mediów: wody, prądu będzie bardzo mocno kontrolowane, oceniane, analizowane – tłumaczy dyrektorka MZGK.

Koszt budowy demonstratora wyniesie ponad 12 mln zł i w całości zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Miasto jest natomiast zobowiązane do uzbrojenia i zagospodarowania działki oraz zapewnienia obsługi i utrzymania budynku. Demonstrator technologii ma powstać do końca 2023 r.

Źródło: itvm.pl - Telewizja o Mysłowicach 


Komentarze