Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC – co warto o nich wiedzieć?

Biznes i gospodarka
Ubezpieczenia komunikacyjne są nieodzownym elementem posiadania pojazdu w Polsce. Jedne produkty są obowiązkowe, a inne dobrowolne, ale nie zmienia to faktu, że warto kompleksowo ubezpieczyć swój pojazd przed niespodziewanymi zdarzeniami. Z tego tekstu dowiesz się ważnych faktów o dwóch najpopularniejszych polisach OC i AC.

Gdzie kupić ubezpieczenia OC i AC?

Obecnie najlepszym miejscem jest Internet. Wystarczy tylko skorzystać z jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów OC/AC, by szybko uzyskać dostęp do listy ofert najlepszych ubezpieczeń od renomowanych towarzystw. Jeśli szukasz niestandardowych rozwiązań i tradycyjne AC nie spełnia Twoich oczekiwań, zastanów się nad minicasco. Więcej informacji o tej formie ochrony znajdziesz na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/minicasco-warto-je-kupic/

OC

Ubezpieczenie OC, według polskiego prawa, jest obowiązkowe. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi je wykupić. W innym wypadku przewidziane są kary finansowe, których wysokość jest zmienna w zależności od okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną.

Przed czym chroni OC?

OC chroni kierowcę w sytuacji, gdy spowoduje on wypadek, w którym zostaną poszkodowane osoby trzecie. Brak ubezpieczenia skutkowałby tym, że za wszelkie naprawy sprawca musiałby płacić z własnej kieszeni.  Pamiętaj, że od 10.10 cała Polska zostaje objęta żółtą strefą. Sprawdź obostrzenia.

Każdy daje to samo!

Ze względu na obowiązkowy charakter polisy OC, każda firma oferuje ten sam zakres ochrony. Nie ma więc sensu wybieranie droższych ofert w nadziei na większe bezpieczeństwo. Najlepiej kierować się renomą ubezpieczyciela.

Co wpływa na cenę OC?

Bardzo ważne przy wyliczaniu składki OC są informacje, które potencjalny klient podaje w formularzu zgłoszeniowym. Największe znaczenie mają:

  • Dane właściciela – najmniej płacą osoby z doświadczeniem, które mają na swoim koncie wiele lat bezszkodowej jazdy.
  • Miejsce zamieszkania – duże miasta generują duży ruch, a co za tym idzie, ryzyko kolizji jest o wiele większe niż w przypadku mniejszych miejscowości. Najwięcej płacą mieszkańcy gęsto zaludnionych aglomeracji.
  • Parametry samochodu – marka, model, rok produkcji oraz pojemność silnika.

AC

Autocasco to drugie co do popularności ubezpieczenie komunikacyjne. Założeniem tej polisy jest pomoc kierowcom w przypadku kradzieży pojazdu lub innej szkody niespowodowanej jego celowym działaniem.

Wybierz mądrze!

AC nie jest obowiązkowe, a więc każdy ubezpieczyciel oferuje zupełnie inne warunki. Jeśli więc zależy Ci na tym, by nie przepłacać i uzyskać maksymalną ochronę, wejdź tutaj. Dobrze też, żebyś przed podpisaniem umowy, przeczytał OWU (Ogólne Warunki Umowy). Znajdziesz w nich szczegółowy wykaz tego, co oferuje konkretna polisa oraz ewentualne wyłączenia od odpowiedzialności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

  • Udział własny – wartość szkody, którą będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
  • Amortyzacja – przy szkodzie, ubezpieczyciel może potrącić określony procent od wartości nowych części w związku z ich zużyciem.
  • Franszyza integralna – kwota, poniżej której ubezpieczyciel nie musi wypłacić odszkodowania.
  • Metoda naprawy – kosztorysowa lub serwisowa.
  • Suma ubezpieczenia – górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

Podsumowanie

OC i AC to ubezpieczenia, które idealnie się uzupełniają. Warto więc zainwestować w pakiet i kompleksowo ochronić się przed konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń. Pamiętaj też o tym, że wiele firm oferuje ciekawe rabaty dla klientów, którzy decydują się na zakup OC i AC razem.


Komentarze