Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Tylko w Operze Śląskiej! Odkrywajcie kulturalny Bytom dzięki Kolejom Śląskim

Koleje Śląskie
fot. Koleje Śląskie Facebook
Podróżując linią S8 (Kluczbork — Bytom — Katowice — Oświęcim), możecie wygodnie i szybko dotrzeć do Opery Śląskiej, gdzie czeka na was sztuka najwyższych lotów.

„Tosca”, „Dziadek do orzechów”, „Zemsta Nietoperza” i „Straszny Dwór”?

 

Wysiadając w Bytomiu, polecamy odkrywać architekturę miasta na nowo, przyglądając się secesyjnym i ekspresjonistycznym detalom kamienic i budynków użyteczności publicznej. Gmach Opery Śląskiej w Bytomiu to przykład jednego z nich.

Zbudowany został w latach 1899–1901 według projektu berlińskiego architekta Alberta Bohma w stylu neoklasycystycznym. Od swojej inauguracji 1 października 1901 roku służył sztuce teatralnej, początkowo jako Teatr Miejski.

Ostatnie przedstawienie niemieckiej sceny operowej wystawiającej operetkę Franza Lehára „Hrabia Luksemburg” odbyło się 2 lipca 1944 roku. Po roku działań wojennych w murach Teatr Miejskiego utworzona została Opera Śląska, której oficjalną datą otwarcia jest 14 czerwca 1945 roku, czyli dzień premiery Halki Stanisława Moniuszki, którą wystawił zespół stworzony i kierowany przez artystę Adama Didura.


Komentarze