Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
8 °C
AAA

Tęczowe kocyki. "Nie ukoją bólu, pomogą przetrwać..."

Artykuły
W szpitalu w Rudzie Śląskiej znają je doskonale zarówno położne jak i rodzice. To wolontariuszki, które szyją niezwykłe kocyki, otulacze i rożki w wyjątkowym celu: gdy odchodzą dzieci tak małe, że szalenie trudno kupić dla nich stosowne okrycie - można skorzystać z tęczowych kocyków.

Staramy się wspomóc jak najlepiej rodziców, których dotknęła tragedia, jaką jest śmierć dziecka, dodać otuchy, wnieść odrobinę ciepła - wyjaśniła Natalia Zabrocka, wolontariuszka, która z pasją szyje kolejne czapeczki, okrycia i rożki.

Najważniejsza jest idea: chodzi o przekazanie szpitalowi jak najlepiej dopasowanych do wielkości maluszka kocyków, rożków, czapeczek, czasem nawet ubranek, dzięki którym te ostatnie wspólne chwile dziecka i rodziców mogą być choć trochę mniej bolesne i straszne. Jak mówią położne, godne pożegnanie dziecka pomaga w przeżyciu żałoby, w przejściu przez bardzo trudne chwile w życiu.

Kiedy nie było tęczowego kocyka, podawano te "okruszki", żeby rodzice mogli się z nimi pożegnać, zawinięte w ligninę lub pieluszkę... Czy chciałabym tak żegnać swoje dziecko? To człowiek... Niezależnie od rozmiaru i wagi. To Jaś, Marysia czy Hania, a nie martwe urodzenie... Należy mu się godne traktowanie i pochówek. Tak uważam. Dlatego, mimo ogromu tragedii rodziców, wiem, że to,  że maluszek jest ubrany jak człowiek i zawinięty w mięciutki, kolorowy kocyk ma wielkie znacznie. Dla nas, personelu medycznego, również.”

Marta Heleniak, położna, Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.

Wolontariuszki zazwyczaj szyją wszystkie kocyki, rożki i ubranka w domowym zaciszu, a następnie przekazują gotowe rzeczy szpitalowi. Materiały organizują same albo korzystają z tych, które zostały podarowane właśnie z myślą o uszyciu tęczowych kocyków.

 

 


Komentarze