Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-6 °C
AAA

TAURON Ciepło obala mity dotyczące smogu [WIDEO]

Artykuły
Mit 2. Największym źródłem smogu są wielkie kominy elektrociepłowni. Weź nie smoguj, weź oddychaj! To animacja i ebook pokazujące zalety ciepła sieciowego TAURON Ciepło, to historia o obalaniu mitów na temat elektrociepłowni i ciepła sieciowego.

TAURON Ciepło przygotował dla odbiorców akcję #weźNiesmoguj #weźOddychaj - Pod tym LINKIEM można pobrać specjalny ebook dotyczący akcji.

Chcesz przeczytać o micie pierwszym dotyczącym ogrzewania? Kliknij LINK

Smog kontra elektrociepłownie. Powielamy mity, czy opieramy się o fakty?

Największym źródłem smogu są wielkie kominy elektrociepłowni? To często powtarzany mit ale Ci, którzy go powtarzają, nie wiedzą, że:

  • Spalanie paliw w elektrociepłowniach odbywa się w ściśle kontrolowanych warunkach z zastosowaniem nowoczesnych technologii spalania i oczyszczania spalin
  • Spaliny pochodzące ze spalania w elektrociepłowni, poddawane są oczyszczaniu w profesjonalnych elektrofiltrach, sprawność elektrofiltrów w TAURON Ciepło wynosi...99,9%!
  • Elektrociepłownie są zobowiązane spełniać normy emisji ustalane przez Unię Europejską dla tzw dużych obiektów spalania. W przypadku przekroczenia wyznaczonych norm elektrociepłownie musiałyby płacić surowe kary.
  • Poziom emisji ewentualnych zanieczyszczeń  z elektrociepłowni jest monitorowany przez niezależne instytucje (np. WIOŚ) codziennie i całodobowo (24h/7 dni w tygodniu).

Kliknij w grafikę.

Smog na Śląsku pochodzi głównie z domowych kotłowni i pieców gdzie w sezonie grzewczym spalane jest paliwo różnej jakości oraz ze spalin emitowanych przez samochody.

Ogrzewając dom  w indywidualnym piecu, kotle, emitujemy do atmosfery szkodliwe spaliny substancje, których poziom – w tym przypadku- nie jest monitorowany, nie jest poddawany oczyszczaniu ani też żadnej kontroli. Główną przyczyną smogu są często przestarzałe, systemy  grzewcze (kotły, piece), służące do ogrzewania  budynków  i kamienic, a także spalanie paliw różnej jakości i pochodzenia, a w skrajnych przypadkach nawet śmieci.

Nie powtarzajmy mitów, sprawdzajmy fakty!

Nasza planeta jest  w naszych rękach. Warto wiedzieć, że właśnie ciepło sieciowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu w miastach. Każdy kolejny blok , kamienica podłączone do ciepła sieciowego to mniej pieców i kominów, a to znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.

Prowadzona przez Tauron Ciepło  systematyczna rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej ma znaczny wpływ na ograniczanie niskiej emisji. W 2020 r. wykonane mają zostać inwestycje umożliwiające przyłączenie nowych odbiorców wykorzystujących łącznie ok. 32 megawatów mocy cieplnej, co w przybliżeniu odpowiadałoby przyłączeniu np. 10 tys. mieszkań.

Chcesz przeczytać o micie drugim? Kliknij w LINK

Tauron Ciepło jest największym dystrybutorem ciepła sieciowego na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jednym z największych takich podmiotów w kraju.

W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej i Czechowicach- Dziedzicach  oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. 

Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi około 1000 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do około 800 tys. mieszkańców aglomeracji. TAURON Ciepło obsługuje łącznie około 3500 klientów  (spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.), ogrzewa blisko 9000 budynków w aglomeracji.


Komentarze