Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
25 °C
AAA

Szukasz nowej pracy? Sprawdź co powinna zawierać umowa o pracę

Wiadomości
Zanim zdecydujesz się na podjęcie nowego zajęcia zarobkowego i podpiszesz umowę, dowiedz się, co powinien zawierać dokument regulujący stosunek pracy między Tobą a pracodawcą.

Dlaczego warto pracować na umowę o pracę?

Umowa o pracę jest najbardziej pożądaną ze wszystkich umów, jakimi z pracodawcą możesz być związany, jako pracownik jego firmy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że gwarantuje Ci ona szereg uprawnień, o których mógłbyś zapomnieć w przypadku współpracy zawodowej na innych zasadach.

Dzięki podpisaniu umowy o pracę, masz prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, minimalnej wysokości wynagrodzenia oraz płatnego zwolnienia lekarskiego. To jednak nie wszystko. Podpisując ze swoim pracodawcą tego typu dokument, podlegasz również innym gwarancjom wynikającym z kodeksu pracy. 

Wśród nich warto zwrócić uwagę szczególnie na trzy regulacje wynikające z przepisów prawa. Po pierwsze, jeżeli jesteś kobietą i zajdziesz w ciążę, Twój pracodawca nie będzie mógł Cię zwolnić. Podobnie sytuacja będzie miała się w momencie, gdy będziesz przebywać na urlopie rodzicielskim lub gdy do osiągnięcia wieku emerytalnego będzie brakowało Ci nie więcej niż cztery lata. W każdym z tych trzech przypadków prawo pracy działać będzie na Twoją korzyść.

Jeśli więc jesteś na etapie poszukiwań nowego zajęcia zawodowego i przeglądasz oferty pracy z Katowic czy innych miejscowości w aglomeracji śląskiej i zależy Ci na wspomnianych przywilejach, jakie gwarantują Ci prawne regulacje, szczególną uwagę zwróć na ogłoszenia, w których oferowana jest umowa o pracę.

Elementy umowy o pracę

Kiedy już znajdziesz wymarzoną pracę, pozytywnie przejdziesz przez wszystkie etapy rekrutacji i przyjdzie Ci podpisywać dokument oznaczony, jako umowa o pracę, dobrze, żebyś wiedział, jakie elementy powinny się w nim znajdować, by sporządzony był zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Są to:

  • strony umowy, czyli Ty – pracownik oraz Twój nowy pracodawca;
  • rodzaj umowy – np. na czas określony, na czas nieokreślony, na cały etat, na daną część etatu itd.;
  • data i miejsce zawarcia umowy;
  • rodzaj i miejsce pracy, którą będziesz wykonywać;
  • termin rozpoczęcia pracy;
  • wysokość wynagrodzenia.

Jak już zostało wspomniane, podpisanie umowy o pracę, stanowi dla Ciebie gwarancję otrzymania wynagrodzenia w przynajmniej minimalnej wysokości, wynikającej z przepisów prawa pracy. Jeśli podejmujesz pracę w pełnym wymiarze, Twoja miesięczna wypłata nie powinna być niższa niż 2250 zł brutto. Od tej kwoty Twój pracodawca jest zobowiązany odprowadzać regularnie kilka składek: emerytalno-rentową, chorobową (uprawnia Cię do korzystania z płatnych zwolnień lekarskich), zdrowotną, wypadkową, na Fundusz Pracy (uprawnia Cię do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w przypadku utraty pracy) oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych.

Umowa w przypadku pracy dorywczej

Może się jednak zdarzyć, że nie chcesz podejmować stałej pracy, tylko szukasz dodatkowego zajęcia, które pozwoli Ci zarabiać pieniądze, nie angażując się w pełnym wymiarze godzinowym, jaki wiąże się z etatem.

W przypadku pracy dorywczej, pracodawca może zaproponować Ci podpisanie jednego z dwóch rodzajów umowy cywilnoprawnej, która między innymi obniży koszty, jakie musiałby ponieść, zatrudniając Cię. Pierwszym rodzajem jest umowa zlecenie, w ramach której możesz otrzymywać wynagrodzenie godzinowe. Innym rodzajem dokumentu, jaki może zostać Ci zaproponowany w takiej sytuacji, jest umowa o dzieło. W obu przypadkach taką współpracę regulować będzie już nie kodeks pracy, a kodeks cywilny.

Jeśli interesuje Cię na przykład weekendowa praca w Katowicach - zobacz jak szukać ofert pracy dorywczej. Pamiętaj, by nie podejmować się żadnej pracy bez podpisanej umowy. Zanim poświadczysz swoim podpisem pod dokumentem – bez względu na to, czy będzie to umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło – przeczytaj go dokładnie i nie wahaj się dopytywać drugiej strony, gdy cokolwiek budzi Twoje wątpliwości.


Komentarze