Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Święta, czyli po co to wszystko

Felietony
Wydawałoby się, że świętować to my potrafimy. Bawić, cieszyć się. Tymczasem im bliżej świąt, tym częściej przekonuję się, że nic bardziej mylnego. Zamiast się radować obecnością najbliższych wolimy cieszyć się kolejną wyprzedażą, zakupami i tym, czym jeszcze możemy się przed światem pochwalić. Zamiast zwolnić – przyspieszamy.

Zamiast się cieszyć irytujemy się tym, że okna nie umyte, że tona jedzenia nie trafiła jeszcze do naszej lodówki, a już najbardziej tym, że jest tak mało czasu. Na wszystko.

Więc pędzimy, wpadamy do rowu, przechodzimy w niedozwolonym miejscu, wpadamy pod auto, przeciskamy się między regałami w sklepie i generalnie myślimy tylko o tym, ile jeszcze zostało do zrobienia. Jak nam się uda i przeżyjemy -  osiągniemy pełen sukces. Jak nie, cóż kłopot z głowy.

Tymczasem okien myć nie warto i tak przez smog niewiele widać. Na dodatek pada deszcz, a śniegu to już nie pamięta nikt. Objadanie się na święta to też kiepski pomysł. A już spieszyć się… nic bardziej irracjonalnego. Święta zaczynają się Wigilią 24 grudnia, potem mamy dwa dni świąt i koniec! No to po co ten cały zgiełk?

Ubierzcie razem choinkę, niech będzie piękna. Zróbcie skromny, ale smaczny obiad, jak chcecie niech to będzie ryba. I może coś jeszcze jeśli jesteście łasuchami. Że za mało? Niezgodnie z tradycją? I co z tego. Cieszmy się tym wspólnym czasem. Te chwile razem są tym, co liczy się naprawdę. I uwierzcie, miną wyjątkowo szybko. Znajdźcie zatem czas na to wszystko, na co czasu zwykle nie macie. Znajdźcie go dla najbliższych. Pamiętajmy też o samotnych. O mniejszych i słabszych. 

Wszystkiego dobrego Wam życzę. Odpocznijcie... od tradycji, ale nie od siebie. 

 

Ilustracja: Pixabay


Komentarze