Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Światła przeciwmgielne- najważniejsza inwestycja samochodowa tej jesieni

Każda pora roku wymaga od właścicieli samochodów pewnych inwestycji. W okresie jesiennym oraz zimowym warto pomyśleć o zakupie nowych świateł przeciwmgielnych. Warunki atmosferyczne w tym czasie są szczególnie trudne. Mgła pojawia się bardzo często i może znacznie utrudniać prowadzenie samochodu. Zakup świateł przeciwmgielnych jest więc jedną z najważniejszych czynności, jakie kierowca powinien wykonać jesienią.

Światła przeciwmgielne- do czego służą?

Jak sama nazwa wskazuje, światła przeciwmgielne służą przede wszystkim do oświetlania drogi, gdy pojawia się mgła. Co ważne sprawdzają się one również w różnych sytuacjach ograniczonej widoczności. Mogą być one spowodowane na przykład silnymi opadami deszczu lub śniegu. Tylne światło przeciwmgłowe służy do poprawienia pozycji pojazdu. Samochód musi być dobrze oświetlony, by wspomagać innych użytkowników drogi. Nie chodzi tu tylko o kierujących pojazdami, ale również pieszych, czy rowerzystów. Światła przeciwmgielne przednie wspomagają kierowcę pojazdu. Oświetlają drogę i w ten sposób pozwalają na bezpieczniejszą jazdę w trudnych warunkach.

Przednie światła przeciwmgielne- czy są zamontowane w każdym pojeździe?

Wielu kierowców może zdziwić się, słysząc o przednich światłach przeciwmgielnych. Standardowo, w wielu samochodach zamontowane są tylko tylne światła przeciwmgielne. Nie ma bowiem prawa, które nakazywałoby kierowcom posiadanie ich przednich odpowiedników. Przez wielu ekspertów ich montaż jest, jednak zalecany. W trudnych warunkach zdecydowanie poprawiają one widoczność i wpływają na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Świateł przeciwmgielnych używa się w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Muszą więc one spełniać kilka bardzo ważnych warunków. Po pierwsze światła przeciwmgielne emitują bardzo intensywny blask. W związku z tym ich montaż powinien być wykonany bardzo precyzyjnie. Używając ich, kierowca nie może oślepiać innych podróżujących. Światła przeciwmgielne przednie powinny być zamontowane w samochodzie względnie nisko. Europejskie i Polskie standardy zobowiązują, jednak kierowców do usytuowania ich nie niżej niż 25 centymetrów od powierzchni jezdni. Światła przeciwmgielne tylne montowane fabrycznie w pojazdach zazwyczaj instaluje się po lewej stronie lub na środku pojazdu. Oba rodzaje świateł przeciwmgielnych różnią się od siebie barwą. Przednie mają kolor biały lub żółty, natomiast tylne czerwony.

Kiedy używać przednich świateł przeciwmgielnych?

W związku z tym, że posiadanie przednich świateł przeciwmgielnych nie jest obowiązkowe, wielu kierowców nie wie kiedy powinno się ich używać. Polskie prawo drogowe nie nakłada na uczestników ruchu drogowego obowiązku ich używania. Jednocześnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym widnieje zapis konieczności włączenia świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich, lub obu jednocześnie, gdy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza. Najczęściej przyczyną takiej sytuacji atmosferycznej jest mgła, dym lub smog.

Używanie przednich świateł przeciwmgielnych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza

Zgodnie z prawem używanie przednich świateł przeciwmgłowych  w warunkach normalnej przejrzystości powietrza jest dozwolone. Gdy nie ma mgły, na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami przednie światła przeciwmgłowe są dopuszczone do użytku. Najważniejsze jest, jednak by nie przeszkadzały one innym kierowcom w komfortowej i bezpiecznej jeździe. W takich sytuacjach należy jak najszybciej wyłączyć przednie światła przeciwmgłowe.

W jakie akcesoria do samochodu warto również zainwestować jesienią?

Jesień oraz zima są porami roku, podczas których należy szczególnie zadbać o zewnętrzny wygląd samochodu. Deszcz oraz śnieg negatywnie wpływają na przykład na wygląd karoserii. Najlepszym sposobem na ochronienie powierzchni pojazdu przed uszkodzeniem jest zakup tak zwanego baranka. Środek ten jest produktem powstałym na bazie żywic syntetycznych. Na samochodzie tworzy elastyczną i trwałą powłokę, która chroni go przed uderzeniami kamieni i oddziaływaniem innych czynników mechanicznych. Najczęściej stosuje się go do zabezpieczania progów, zderzaków oraz spojlerów. Dobrej jakości baranek pomaga w prawidłowym osłonieniu powierzchni samochodu na długi okres czasu. Powinien on przede wszystkim posiadać wysoką odporność na ścieranie a przez to chronić pojazd przed korozją. Zakup tego produktu jest więc jedną z najważniejszych inwestycji samochodowych tej jesieni.

Zmiany pór roku w ostatnich latach przebiegają bardzo niespodziewanie. Jesienią oraz zimą na utrudnione warunki na drogach wpływają już nie tylko mgła, deszcz i śnieg, ale również smog. Ten ostatni dokucza kierowcom zwłaszcza w dużych miastach. Inwestycja w przednie światła przeciwmgielne może okazać się jednym z najlepszych wyborów. Są udogodnieniem nie tylko dla kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Poprawiają widoczność pojazdu i wspomagają prowadzenie auta przez kierowcę. Mogą znacznie przyczynić się do ulepszenia stanu bezpieczeństwa na polskich drogach.


Komentarze