Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Stadion Śląski - miejsce, w którym wypada być, i które warto zwiedzić [FOTO]

Największe imprezy lekkoatletyczne, 58 meczów reprezentacji, koncerty U2, Guns N’ Roses, czy widowisko „Rapsodia Śląska”. To tylko mała część historii Stadionu Śląskiego, którą lepiej można poznać podczas zwiedzania tego legendarnego obiektu.

Od lipca na Stadionie Śląskim działają trzy trasy zwiedzania: krótka, średnia oraz długa. To dzięki nim każdy może zerknąć do szatni zawodniczej, a także przejść tunelem zawodniczym na arenę główną obiektu i zobaczyć z bliska murawę, którą swojego czasu zachwalał Wojciech Szczęsny. Dla osób mających większą ilość czasu przewidziano wiele dodatkowych atrakcji. W tym wizytę w stadionowej Sali Muzealnej, seans w kinie oraz odwiedzenie… celi stadionowego komisariatu policji. Dodatkowo niezależnie od tras zwiedzania można wejść na punkt widokowy na wysokości 26 metrów z widokiem na arenę główną.

Od lipca na Stadionie funkcjonują trzy trasy zwiedzania. Były one odpowiedzią na potrzeby naszych gości. Teraz osoby dysponujące mniejszą ilością czasu mogą zobaczyć wyłącznie serce obiektu, tj. szatnię reprezentacji, tunel zawodniczy i arenę główną. Dla tych z większą ilością czasu przygotowaliśmy dłuższe trasy, dzięki którym lepiej poznają także naszą bogatą historięmówi Przemysław Plisz, rzecznik prasowy Stadionu. – A naprawdę mamy się czym chwalić. Przez lata grali u nas najlepsi zawodnicy polskiej i światowej piłki nożnej, m.in. Pelé, Gerard Cieślik,  ale też Cristiano Ronaldo  oraz Robert Lewandowski. Dodajmy do tego zwycięstwo Jerzego Szczakiela w Indywidualnych Mistrzostwach Świata na żulu w 1973 roku, czy też wyrównanie rekordu świata w biegu na 200 m przez Irenę Szewińską w 1967 roku

wyjaśnia przedstawiciel obiektu.

W Sali Muzealnej Stadionu Śląskiego zobaczyć można m.in. wystawę plakatów z meczów reprezentacji na tym obiekcie, metalowy odlew Stadionu z lat 60. oraz wyjątkową makietę jego współczesnej wersji. Spore wrażenie robią również własnoręcznie uszyta piłka przez Gerarda Cieślika oraz oryginalny kombinezon Krzysztofa Cegielskiego z Grand Prix Europy na żużlu z 2003 roku. Nie zabrakło też pamiątek związanych z największymi koncertami i imprezami kulturalnymi, m.in. autografów zespołu The Rolling Stones, w tym samego Micka Jaggera, a także zapisu nut utworu „Rapsodia Śląska” skomponowanego przez Jana A. P. Kaczmarka.

Osoby, które zdecydują się wybrać dłuższe trasy zwiedzania będą miały także szansę zobaczyć, jak wyglądają nasze loże VIP oraz trybuna prasowa ze stanowiskami dla dziennikarzy. Jednym z najbardziej intrygujących naszych odwiedzających miejsc jest natomiast stadionowy komisariat policji, który funkcjonuje podczas dużych imprez

dodaje rzecznik Stadionu i zachęca wszystkich do wizyty na Stadionie Śląskim.

Myślę, że każdy wróci od nas usatysfakcjonowany i bogatszy o nową wiedzę związaną z historią sportu, ale tez z historią naszego regionu. Dodatkowo po wizycie na Stadionie warto udać się na spacer alejkami Parku Śląskiego i zobaczyć nasz obiekt z dalsza lub z perspektywy kolejki linowej „Elka”. Gwarantuję, że widoki są niesamowite! – kończy Plisz.

Zwiedzanie Stadionu Śląskiego działa codziennie w wyznaczonych porach. Na punkt widokowy można wejść natomiast w dowolnie wybranym momencie w godzinach działania obiektu. Ceny zwiedzania oraz punktu zaczynają się odpowiednio już od 6 i 11 złotych. Więcej szczegółów i informacji można znaleźć na stronie https://stadionslaski.pl/zwiedzanie.


Komentarze