Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
25 °C
AAA

Śródmieście Bytomia – to może być Twój nowy dom!

Bytom to walące się kamienice? Pora skończyć z tym stereotypem! Miasto, a zwłaszcza jego Śródmieście, dynamicznie się rozwija. Wszystko dzięki rewitalizacji zabytkowych kamienic.

W poprzednim artykule naszego cyklu „Zamieszkaj w Bytomiu” przedstawiliśmy wam zalety zakupienia mieszkania w Bytomiu z uwagi na cenę oraz na styl. O tym, że w Bytomiu możemy kupić stumetrowe mieszkanie w cenie katowickiej kawalerki pisaliśmy więcej TUTAJ.

Przejdźmy teraz o krok dalej. Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę do Bytomia. Pozostaje tylko wybrać lokalizację. W tym przypadku powinniśmy zainteresować się tętniącym życiem Śródmieściem. To nie jest żaden dowcip! Obraz rozpadających się bytomskich kamienic to tylko krzywdzący stereotyp, który powielany jest w nieśmiesznych żartach. Śródmieście w Bytomiu z roku na rok pięknieje, a wszystko dzięki „Gminnemu Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”!

Gminny Program Rewitalizacji. Bytom 2020+”. został przyjęty przez bytomskich radnych ponad trzy lata temu. Rok temu został zaktualizowany. Gminny Program Rewitalizacji wyznacza kierunek rozwoju Bytomia. Wskazuje, z jakich źródeł powinny być finansowane działania. To właśnie dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizacji  Śródmieście odzyskuje swoje piękno oraz funkcjonalność! Kompleksowej odnowy doczeka się między innymi Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. Ale co najważniejsze, wyremontowane zostaną liczne kamienice w centrum miasta, które zarządzane są przez samorząd oraz prywatne wspólnoty mieszkaniowe. Przykłady? Rewitalizacja dotyczy między innymi budynków mieszkalnych przy ulicach Piłsudskiego oraz Kwietniewskiego. Odnowę czeka również 14 kamienic – wyremontowane zostaną części wspólne i zagospodarowane będzie otoczenie – przy ul. Dworcowej, Zaułek, Szymanowskiego, Rycerskiej i Jagiellońskiej. Remontu doczekają się też kamienice przy ul. Mickiewicza, Głębokiej, Matejki, Katowickiej i Rostka.

Poprawienie warunków mieszkalnych w Śródmieściu polega także na nowoczesnym ocieplaniu budynków. Bytomskie Mieszkania będą prowadziły projekty termomodernizacji oraz zmiany systemów ogrzewania 21 nieruchomości zlokalizowanych w Śródmieściu Bytomia przy ul. Katowickiej, Korfantego, Józefczaka, Matejki, Staromiejskiej, Żeromskiego, Witczaka, Kochanowskiego, Miętkiewicza.

Ale to jeszcze nie wszystko! Aby podnieść komfort życia dla obecnych i przyszłych mieszkańców, w centrum Bytomia zagospodarowane zostaną liczne podwórka oraz pozostałe tereny przy ul. Katowickiej, Piłsudskiego, Żeromskiego oraz Piekarskiej. Warto dodać, że przygotowany jest również plan przebudowy ul. Dworcowej, czyli jednej z najważniejszych ulic bytomskiego Śródmieścia.

Jakie zmiany zajdą jeszcze w centrum Bytomia?

Władze miasta wychodzą naprzeciw problemom związanym z opieką nad dziećmi czy też osobami starszymi. W planie rewitalizacji Śródmieścia wpisano remont zabytkowej willi przy ul. Wrocławskiej 6. W tym miejscu powstanie żłobek i przedszkole. Natomiast przy ul. Batorego 2 ma powstać dom dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu możemy być pewni, że nasi najbliżsi otrzymają fachową pomocą blisko swojego miejsca zamieszkania!

Istotnym elementem Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ jest również to, że przewiduje realizację projektów przez pozostałe wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców oraz prywatnych właścicieli kamienic!

Co bardzo istotne, do Gminnego Programu Rewitalizacji zostały wpisane także projekty realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców. Dzięki temu, prywatne, zabytkowe kamienice mają szansę odzyskać blask.

informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy UM Bytom

O renowację pięknych i zabytkowych kamienic zatroszczyły się też wspólnoty mieszkaniowe m.in. przy ul. Powstańców Warszawskich 38,  ul. Oświęcimskiej 12, Orląt Lwowskich 12,  ul. Woźniaka 79, ul. Ks. Nawrota 2, ul. Lenartowicza  2 – 4 oraz ul. Oświęcimskiej 14. Zwłaszcza ten ostatni przykład powinien przykuć naszą uwagę. W 2019 roku zakończony został remont elewacji, przy którym swój udział finansowy miało Miasto Bytom. Ale co ciekawsze, kamienica ta została zgłoszona do konkursu Inwestycja Roku 2020, który zostanie rozstrzygnięty w październiku. Być może ktoś z was zamieszka w takiej prestiżowej lokalizacji?

Bezpiecznie, komfortowo oraz stylowo – tak możecie poczuć się w bytomskim śródmieściu. Władze miasta robią wszystko, aby centrum swoim prestiżem zbliżało się do największych miast nie tylko w woj. śląskim, ale w całym kraju. Bytomskie kamienice, mimo już zasłużonego wieku, czeka jeszcze wiele lat świetlanej przyszłości.

fot. własne/ZBM-TBS


Komentarze