Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

Sofa z funkcją spania w niedużej kawalerce

Urządzanie niedużej kawalerki to często spore wyzwanie. Małą przestrzeń trzeba zagospodarować tak, aby wnętrze było przytulne, a do tego funkcjonalne. Dlatego często w takich sytuacjach sięgamy po sprytne rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie w niewielkim mieszkaniu. Jednym z nich jest sofa, która służy również jako łóżko. Czy to dobre rozwiązanie do kawalerki? Jak wybrać odpowiednią sofę?

Czy sofa z funkcją spania to dobry wybór do małej kawalerki?

Kawalerka to mieszkanie, które składa się tylko z jednego pokoju. Z tego względu jedno pomieszczenie służy jako pokój dzienny i sypialnia. Wstawienie do tak małej przestrzeni zarówno łóżka, jak i kanapy do wypoczynku w ciągu dnia mogłoby być problematyczne. Dlatego wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na sofę z funkcją spania. Za dnia służy ona jako mebel do wypoczynku, oglądania telewizji, czy przyjmowania gości. Natomiast w nocy wykorzystuje się ją po prostu jako łóżko. Dzięki temu możemy zaoszczędzić przestrzeń i jednocześnie nie rezygnować z żadnego mebla. 

Jak dobrać wymiary sofy z funkcją spania? 

Wymiary sofy z funkcją spania powinny być dopasowane do przestrzeni, jaką dysponujemy w kawalerce. Po ustawieniu mebli musi być miejsce na swobodne poruszanie się. Im więcej miejsca, tym większa może być sofa. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wymiary po rozłożeniu. W końcu będzie to miejsce do spania, dlatego musi być wygodne i odpowiednio duże. Minimalna szerokość powierzchni do spania dla jednej osoby dorosłej to 70 cm. Nie powinniśmy mieć raczej problemu ze znalezieniem sofy o odpowiedniej szerokości, ponieważ zazwyczaj są one szersze niż 70 cm.

Długość natomiast powinna być o 15-20 cm większa niż wzrost użytkownika. Na ten parametr warto szczególnie zwrócić uwagę. Zbyt krótkie łóżko spowoduje, że będziemy musieli podkurczać nogi, co oczywiście niekorzystnie wpłynie na jakość naszego snu. 

Schowek na pościel i system rozkładania sofy

Jeśli sofa ma służyć jako łóżko, trzeba liczyć się z tym, że każdego dnia trzeba będzie ją składać i rozkładać. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrany mebel nie będzie sprawiał trudności przy tych czynnościach. Skomplikowany system rozkładania będzie bardzo niewygodny w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo warto upewnić się, czy sofa posiada miejsce na schowanie pościeli. 

Jak dobrać sofę do wnętrza? 

Kolor i styl sofy należy dobrać tak, aby pasowała ona do reszty wnętrza. Jeśli wszystko utrzymane będzie w stylu skandynawskim, to takiego mebla należy szukać. Obecnie modne jest łączenie elementów o różnym wyglądzie, jednak warto zachować pewien umiar. Wszystkie meble i dodatki powinny tworzyć razem spójną całość. Dzięki temu przebywanie w kawalerce będzie komfortowe i przyjemne. 

Sofa z funkcją spania to zdecydowanie dobre rozwiązanie do niedużej kawalerki. Taki mebel pozwala zaoszczędzić miejsce i służy nam zarówno za dnia, jak i w nocy. Trzeba tylko pamiętać, aby dobrze go dobrać. Najważniejsze są wymiary po rozłożeniu oraz schowek na pościel. 


Komentarze