Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
3 °C
AAA

Siemianowicka porodówka otacza wyjątkową opieką!

Artykuły
Narodziny dziecka to jedno z najwspanialszych momentów w życiu kobiety. Ważne jest, aby kobieta podczas porodu miała zapewnione odpowiednie warunki, takie by czuła się zaopiekowana i szanowana.

Z nadejściem października, Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich przystępuje do realizacji programu NFZ - Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). Jakie korzyści przyniesie to przyszłym mamom, które zostaną objęte programem?

Przede wszystkim kobiety w trakcie porodu mają zapewniony swobodny dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego przez 24 godziny na dobę.

Przystąpienie do programu Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC) jest dobrowolne, ciężarne mogą do niego dołączyć praktycznie w każdym momencie, zyskując tym samym szereg benefitów:

 • Możliwość dołączenia na każdym etapie ciąży;
 • Prowadzenie ciąży;
 • Kompleksowe poradnictwo ambulatoryjne;
 • Bezpośredni, całodobowy kontakt do lekarza ginekologa oraz położnej;
 • Darmową edukację w przyszpitalnej Szkole Rodzenia;
 • Przygotowanie planu porodu;
 • Zapoznanie się z oddziałem i salą porodową;
 • Swobodny, całodobowy dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego, a także niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu;
 • Poród siłami natury lub przez cesarskie cięcie;
 • Opiekę okołoporodową;
 • Wsparcie w opiece nad noworodkiem;
 • Wsparcie laktacyjne;
 • Porady dietetyka;
 • Wsparcie dla mamy i noworodka w okresie połogu;
 • Wsparcie psychologa;

Wszystko po to, aby przyszłe mamy nie były pozostawione same sobie, lecz miały poczucie bezpieczeństwa i kompleksowości opieki już od pierwszej wizyty u lekarza lub położnej prowadzącej ciążę.

Oprócz całodobowej dostępności znieczulenia, ciężarne przystępujące do programu uzyskują również całodobowy kontakt do placówki, gdzie każdego dnia tygodnia i o każdej porze mają możliwość skonsultować swoje obawy z dyżurującą na oddziale ginekologiczno-położniczym położną oraz lekarzem, lub w przypadku wskazań medycznych skorzystać z niezbędnych świadczeń medycznych. W przypadkach tego wymagających, zapewniana jest możliwość konsultacji lub przeniesienia do ośrodka o najwyższym stopniu poziomu referencyjnego.

Zdecydowanie da to cenny komfort psychiczny przyszłym mamom, które do tej pory w wielu przypadkach narażone były na stres, np. jeśli niepokojące obawy pojawiały się w weekend – niejednokrotnie zmuszone były „czekać do poniedziałku”, lub czekać na dzień dyżurowania lekarza prowadzącego, czy też szukać szybko wizyt prywatnych, co wiązało się z pokrywaniem kosztów tych wizyt.

Koordynowana opieka zawiera w sobie również edukację przedporodową. Przy szpitalu prowadzona jest szkoła rodzenia, gdzie przyszli rodzice mogą zdobyć niezbędną wiedzę i rozwiewać swoje wątpliwości w kwestii ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem. Co więcej, doświadczone położne prowadzące Siemianowicką szkołę rodzenia posiadają dodatkowe uprawnienia do prowadzenia zajęć fitness dla ciężarnych. Pacjentki mają również możliwość zapoznać się z oddziałem szpitala i salą porodową.

Szpital w Siemianowicach Śląskich postawił sobie za priorytet sprawowanie opieki nad kobietami w okresach ciąży, porodu i połogu na najwyższym poziomie. Oferuje kompleksową opiekę, nawet wykraczającą poza obszary objęte rozporządzeniem odnośnie programu KOC. Sam program kierowany jest do wszystkich przyszłych mam, nie tylko mieszkanek Siemianowic Śląskich.

Porody otoczone są atmosferą szacunku i zachowania intymności. Personel stawia na przyjazne poczucie komfortu rodzącej oraz towarzyszącej jej osobie. Rodząca ma dostęp do szeregu sposobów łagodzenia bólu porodowego zarówno farmakologicznych np. znieczulenie zewnątrzoponowe dostępne 24h, jak i niefarmakologicznych np. immersji wodnej, piłek, worka sako. Istnieje również możliwość porodu w wodzie.

W trakcie pobytu w szpitalu zarówno młoda mama jak i jej maleństwo mogą liczyć na kompleksową opiekę lekarzy, położnych, pielęgniarek i edukatorek laktacyjnych. Równolegle szpital prowadzi pilotażowy program „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”, który gwarantuje zbilansowane i kompleksowe posiłki dopasowane do potrzeb, a każda z Mam ma możliwość indywidualnych konsultacji z Dietetykiem Klinicznym.

Na tym jednak opieka nad młodą mamą się nie kończy. Po powrocie do domu, w okresie połogu, w dalszym ciągu kobieta może liczyć na wsparcie dla siebie i maleństwa, w sytuacji problemów zdrowotnych. Z uwagi na koordynację opieki, kobieta nie jest pozostawiona sama sobie, a ponieważ szpital ma wiedzę odnośnie historii ciąży i przebiegu porodu, dzięki czemu zarówno diagnoza jak i rozwiązanie problemu może nastąpić znacznie szybciej.

Dostęp do tak wyjątkowej opieki mają wszystkie ciężarne, które zdecydują się rodzić na siemianowickiej porodówce.


Komentarze