Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
27 °C
AAA

"Nie ma wakacji od zmian klimatu"

Zaczęło się od wizyty Grety Thunberg na COP24 w Katowicach. W te wakacje protest w stolicy rozpoczęła 13-letnia Inga. Wakacyjny Strajk Klimatyczny objął też Katowice. Młodzi siedzą przed urzędem i liczą na reakcję. Tych, którzy mogą coś zmienić.

Okazuje się, że świadomość młodego pokolenia na temat ekologii nie jest wcale mała. 

- Jesteśmy młodzieżą, która sprzeciwia się bierności polityków w sprawie katastrofy klimatycznej. Mamy swoje postulaty. Oprócz protestów nasi przedstawiciele jeżdżą na różne konferencje. Ostatnio np. Konferencja Klimatyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych w Bonn, spotkania np. obrady okrągłego stołu ws. Parku Śląskiego. Rozmawiamy z politykami  np. z wiceprezydentem i innymi władzami miasta Katowice - mówi Lena Brodzik, organizatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Śląsk.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Śląsk zorganizował już dwa strajki: manifestację na rynku 15 marca i marsz dla klimatu 24 maja, a także cztery akcje die-in, czyli "wymierania" w centrum Katowic.

Przypomnijmy prekursorkę podobnych akcji. To Greta Thunberg. Rok temu 20 sierpnia rozpoczęła protest z transparentami pod parlamentem. Teksty wypisane na banerach, w sposób dosadny mówiły o tym, że dorośli zniszczyli przyszłość młodym pokoleniom. Greta Thunberg była także gościem podczas Szczytu Klimatycznego COP w Katowicach. Jej działania odbiły się echem w wielu krajach. Najważniejsze tytuły prasowe zwróciły dzięki niej uwagę, na ogromny problem klimatyczny, który jest coraz częściej nagłaśniany.

fot. Dominika Sołtysek


Komentarze