Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Nie będzie protestu w Warszawie! Górnicy mają dostać podwyżkę! [FOTO]

Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie pomiędzy związkowcami Polskiej Grupy Górniczej a ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Obie strony doszły do porozumienia.

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej kontynuowali dzisiaj rozmowy z zarządem tej największej spółki wydobywczej oraz przedstawicielami strony rządowej. W spotkaniu, które rozpoczęło się w południe w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, wzięli udział m.in. minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin i jego zastępca Adam Gawęda.

CZYTAJ TAKŻE - Zakończenie strajku w PGG

Od efektów rozmów zależało, czy związkowcy odwołają zapowiedziane na przyszły tydzień protesty - 25 lutego referendum strajkowe w kopalniach, a trzy dni później - manifestację w Warszawie. W miniony poniedziałek w kopalniach PGG odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Według wstępnych informacji, związkowcy porozumieli się z ministerstwem w sprawie podwyżki. Górnicy z PGG mają dostać 6-procent, czyli połowę mniej niż żądali. Ponadto do 21 kwietnia ma odbyć się kolejne spotkanie w celu przedstawienia koncepcji dot. sektora górnictwa. Natomiast w lipcu nastąpi powrót do rozmów płacowych. Warunkiem jest zawieszenie protestu w Warszawie, który został zapowiedziany na 28 lutego. 

Prawo i Sprawiedliwość tym samym może spać spokojnie. Wydaje się, że nie będzie musiało "witać" górników w Warszawie. Chociaż kilka dni temu w naszym studiu prezes PGG Tomasz Rogala mówił wprost, że na razie trudno mówić o jakichkolwiek podwyżkach. 

AKTUALIZACJA

Wicepremier Sasin: koszt podwyżek w PGG to ok. 270 mln zł w skali roku; dalsze rozmowy płacowe w lipcu br. - za PAP

Górnicze związki z PGG: propozycja ws. wzrostu płac oznacza 350-400 zł brutto dla zatrudnionego - za PAP

Foto: PAP


Komentarze