Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Młodzi robią Metropolię, na serio [WIDEO]

Artykuły
26. młodych mieszkańców GZM od piątku bierze udział w warsztatach, które mają odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku rozwijać Metropolię, by była atrakcyjna, a młodzi ludzie znaleźli tu swoje miejsce na naukę, na życie, na pracę.

Projekt wyjątkowy, bo przyciągający młodzież i tych nieco starszych mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do aktywnego, realnego jej współtworzenia.

Warsztaty prowadzone są wspólnie przez pracowników GZM oraz naukowców z Uniwersytetu Śląskiego.

Zgłosili się do nas młodzi ludzie, którzy chcą zmieniać Metropolię i mają na to bardzo dużo pomysłów”

mówi Łukasz Łata, zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w GZM

O początku rekrutacji do projektu przeczytacie w TYM miejscu. 

Uczestnicy projektu podpowiedzą, jaka powinna być Metropolia dla młodych i w jakich kierunkach należy ją rozwijać, aby była miejscem „pierwszego wyboru” i przyciągała innych.

Zgłoszeń było tak wiele, że postanowiliśmy że osoby, które nie zakwalifikowały się do samego projektu pozostaną z nami, tak by wykorzystać ich potencjał i nawiązać współpracę”

podkreśla Łukasz Łata

Jak przekazują przedstawiciele GZM projekt jest szansą na przeciwdziałanie migracji osób młodych. Tych, które np. wyjeżdżają z regionu, by uczyć się w innych polskich ośrodkach. Tam bardzo często zostają, zakładają rodziny, pracują.

„Młodzi robią Metropolię” skupia osoby w wieku od 16 do 25 lat, które chcą mieć realny wpływ na to, jak rozwija się ich otoczenie. I które mają na to wiele pomysłów. Zaczynając od rozwiązań komunikacyjnych, po to, gdzie i jak można rozwiać swoje pasje, czy spędzać czas wolny.

Uczestnicy projektu wskazują nam kierunek, w jakim powinna zmierzać Metropolia. Od takich bardzo pragmatycznych rozwiązań, jak np. kursowanie komunikacji publicznej, po takie które dotyczą budowania marki Metropolii, nie tylko na poziomie Polski, ale także Europy, czy nawet szerzej”

mówi Łukasz Łata

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i odzewem ze strony młodzieży. W sumie do GZM napłynęło 56 zgłoszeń, z których wybrano 26.

Młodzi doradcy GZM wybrani - więcej przeczytacie w TYM miejscu. 

Chciałabym być świadomym mieszkańcem metropolii, to właśnie tutaj chcę się rozwijać, pracować, spędzać wolny czas, jednocześnie biorąc czynny udział w jej rozwoju. Kto ma rozwijać nasz region jak nie osoba młoda, dynamiczna, pełna innowacyjnych pomysłów?”

mówi Kamila Pierzchała, jedna z uczestniczek  projektu

Wśród uczestników można zauważyć duże zróżnicowanie pod kątem wieku i miejsca zamieszkania – w pracach uczestniczyć będą zarówno licealiści i studenci, ale też osoby pracujące. Grupa ma swoich przedstawicieli zarówno z małych gmin, jak z dużych miast aglomeracji. Wszyscy uczestnicy mieszkają na terenie Metropolii.

Finisz projektu wyznaczono na wrzesień przyszłego roku. Wtedy też pojawią się konkretne rekomendacje, które znajdą swoje miejsce w "Strategii Rozwoju GZM do 2027 r., z perspektywą do 2035 r.".


Komentarze