Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
32 °C
AAA

Meble kolonialne – jaki to styl?

Artykuły
Wśród promowanych ostatnio trendów wnętrzarskich szczególne miejsce zajmuje styl kolonialny, który w zasadzie nigdy nie wyszedł z mody. Wnętrza kolonialne uważane są za eleganckie, ale jednocześnie przytulne. Przywołują na myśl magię podróży w dawnych czasach, gdy egzotyczne kraje nie były tak łatwo dostępne, jak dziś.

Historia mebli kolonialnych

Meble kolonialne wzięły swoją nazwę od kolonii zakładanych przez Europejczyków w Azji i Afryce, jeszcze w XIX wieku. Brytyjczycy, Hiszpanie, czy Portugalczycy zasiedlające nowe kolonie, byli przyzwyczajeni do swoich praktycznych mebli. Te jednak ulegały zniszczeniu podczas transportu lub też użytkowania w nowym i niesprzyjającym im klimacie. Dlatego też proszono o pomoc przy ich renowacji i budowie lokalnych rzemieślników. W ten sposób powstały meble kolonialne: w europejskim standardzie, lecz z domieszką azjatyckiego, czy afrykańskiego wzornictwa.

Charakterystyka mebli kolonialnych

Znając pochodzenie mebli kolonialnych, łatwo jest je sobie wyobrazić. Meble w zasiedlanych koloniach powstawały z lokalnych gatunków drzew, dla Europejczyka – zupełnie egzotycznych. Ramy łóżek, komody i szafy zazwyczaj mają ciemną barwę drewna palisandrowego, mahoniu, akacji azjatyckiej itp. Są ciężkie, masywne i stabilne, jednocześnie zachwycając mnogością ażurów i ciekawych, orientalnych wzorów. Drewnu w meblach kolonialnych często towarzyszą obicia z naturalnej skóry, rattanowe dodatki, ale też szkło lub metal.

Do jakiego wnętrza pasują meble kolonialne?

Nieprawdą jest to, że meble kolonialne pasują tylko do wnętrz całkowicie urządzonych w tym stylu. Często możemy je zobaczyć w aranżacjach tradycyjnych, nowoczesnych, a nawet loftowych. Masywne, ciemne meble wprowadzają do pomieszczenia sporo elegancji, lecz również domowego ciepła. Nawet w nowoczesnym, dość surowo urządzonym wnętrzu, 2-3 meble kolonialne mogą całkowicie odmienić klimat. To produkty, które posłużą przez długie lata i kolejne pokolenia. Są doceniane zwłaszcza przez tych, którzy zmęczeni są niską jakością mebli promowanych przez popularne sklepy sieciowe. 

Z czym łączyć meble kolonialne?

Jeśli chcesz podkreślić podróżniczy charakter wnętrza, do kolonialnych mebli dobierz wysokiej jakości artykuły z lekkiej bawełny, tiulu, lnu, lub organzy. Kolonialny obrus, poszewki na poduszki, czy dywan z egzotycznym wzorem wspaniale dopełnią wnętrze. Na meblach kolonialnych dobrze prezentują się egzotyczne elementy dekoracyjne – figurki zwierząt, indyjskie lampy oraz hinduskie, bądź afrykańskie grafiki w drewnianych ramach. Ciekawy naścienny dodatek do mebli kolonialnych mogą stanowić mapy w brązowych kolorach, stylizowane na bardzo stare.

Źródło: https://www.indianmeble.pl/


Komentarze