Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Magia świeczek - dlaczego pokochaliśmy ich blask?

Uprzyjemniają długie kąpiele w pianie, ułatwiają relaks z ulubioną książką, umożliwiają wieczorny odpoczynek na tarasie. Świeczki są doskonałym kompanem i wdzięczną dekoracją naszej komody, szafki nocnej, ramy wanny.

Od kilku lat wśród produktów pojawiają się nowe zapachy, nowe formy, strzelające knoty, ozdobne słoiki i przepiękne kolory, które dodatkowo podkreślają jak wartościowe i cenne są świeczki. Dlaczego tak bardzo pokochaliśmy ich blask i aromat? W jaki sposób pojawiły się w naszych domach?

Historia świeczek

Zanim świeczki pojawiły się w naszych wnętrzach, rozkochując w sobie niemalże cały świat, musiały przejść niezwykle długą drogę. Pierwsze, pierwotne modele pojawiły się już w starożytności - najpewniej jako symbol prześladowania chrześcijan. 

Ponadto, dotychczasowe odkrycia historyczne wskazują, że początek świec stearynowych miał miejsce w XIX wieku, kiedy to para naukowców otrzymała patent na wyrabianie kwasu stearynowego. Kilka lat później pojawiały się również knoty plecione, a w 1860 roku - świece parafinowe, które bardzo szybko zaczęto sprzedawać do codziennego użytku.

Rodzaje świec - naturalne czy nienaturalne?

Obecnie na rynku spotkać możemy bezlik, różnorodnych świec. Część z nich ma pełnić funkcję typowo doświetlającą, inne zapachową, a jeszcze inne - głównie świeczki ozdobne - są ciekawą formą, uzupełniającą aranżację wnętrz. 

Na sklepowych półkach spotkasz więc:

świece stearynowe - z dodatkiem około 10% wosku wyróżniają się większą przezroczystością, 

świece kompozytowe - najczęściej z oleju kokosowego, 

świece palmowe - z oleju palmowego, 

świece łojowe - dziś spotykane są niezwykle rzadko. Niegdyś ich knot był kilkukrotnie zanurzany w łoju (najpierw gorącym, a potem chłodnym), doprowadzając powoli do temperatury krzepnięcia. W ten sposób budowano świecie o różnej grubości i gładkości.

świece parafinowe - wytwarzane z różnych gatunków parafiny. Coraz częściej krytykuje się je ze względu na szkodliwość, zastępując np. świecami sojowymi. 

świece woskowe - polegające na owijaniu knota zmiękczonymi paskami woskowymi. Inna metoda polega na oblewaniu knota stopionym woskiem, którego wlewa się do form. 

Coraz częściej wskazuje się, aby wybierać świeczki naturalne - czyli wykonywane z naturalnych wosków roślinnych. Wykorzystywanie oleju kokosowego lub wosku sojowego zmniejsza ryzyko dymienia, kopcenia i wytwarzania szkodliwych substancji, które np. powodują bóle głowy i migreny. Dodatkowo, świece wykonane z naturalnych składników dają cieplejsze, bardziej przytulne światło - co z pewnością docenią miłośnicy przytulnych aranżacji.

Za co cenimy świeczki?

Świeczki są nieodzownym elementem naszego wystroju. Coraz częściej pojawiają się w sypialni lub łazience, tworząc niepowtarzalny klimat. Lekko przytłumione, ciepłe światło pozwala się zrelaksować, tworząc przy tym domową oazę spokoju. Blask świec dodatkowo wycisza, uspokaja i subtelnie doświetla ciemne wnętrza. Dodatkowo, zarówno niewielkie, jak i duże świece raczą nas swoimi delikatnymi zapachami, umilając nam wieczorny relaks. Wśród dostępnych zapachów królują słodkie wanilie i kokosy, orzeźwiające cytryny i pomarańcze, a także ziołowe lawendy i szałwie. 

Świeczki to także cenne “koło ratunkowe”, gdy w naszym domu zabraknie prądu. Ich blask umożliwia dotarcie w najdalsze zakamarki swojego domu, ratując nas w niecodziennych i niespodziewanych sytuacjach. W wyborze najpiękniejszych świec pomoże Wam rekomendowana i zaufana hurtownia sztucznych kwiatów i świeczek. 

 


Komentarze