Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

Kiedy wybrać się do dietetyka online?

Artykuły
Umówienie się na konsultacje dietetyczne często może być sporym wyznaniem. Jednym z nich są kolejki do polecanych specjalistów, a w innych brak dietetyka w najbliższej okolicy. W tych i wielu innych przypadkach może pomóc umówienie się na konsultacje dietetyczne online.

Kiedy warto skorzystać z usług dietetyka online?
W ostatnich latach dostęp w formie zdalnej do specjalistów z zakresu dietetyki staje się coraz bardziej powszechny. Ze względu na podobne efekty współpracy stacjonarnej jak i zdalnej, zwiększa się ilość gabinetów dietetycznych, które rozszerzają zakres swoich usług o konsultacje on-line. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent zyskuje możliwość kontaktu ze specjalistą z dowolnego miejsca na Ziemi, bez potrzeby wychodzenia z domu. O tym, jak wygląda konsultacja dietetyczna on-line, oraz kiedy warto z niej skorzystać dowiesz się z poniższego artykułu. 

Jak wygląda współpraca dietetyczna online?

Tak jak w przypadku spotkania w gabinecie współpraca z dietetykiem w formie zdalnej rozpoczyna się od uzupełnienia szczegółowego formularza żywieniowego. Pytania odnoszą się do Twoich nawyków żywieniowych, trybu życia, występujących chorób i preferencji smakowych. Oprócz ankiety często dietetyk prosi o wcześniejsze uzupełnienie dzienniczka żywieniowego. Prawidłowo uzupełniony dzienniczek powinien zawierać szczegółowy zapis tego, co zostało spożyte w określonej liczbie przed konsultacją. To zadanie ma na celu ułatwienie dietetykowi poznania nawyków żywieniowych oraz wyróżnienie tych, które wymagają poprawy. Ponadto możesz zostać poproszony o dołączenie aktualnych wyników badań. 

Spotkania prowadzone są w różnorodny sposób w zależności od stosowanej przez dietetyka metody komunikacji np. w formie wideo-rozmowy, korespondencji mailowej lub rozmowy telefonicznej. Po uzyskaniu szczegółowych informacji na temat Twojego stylu życia, w ustalonym terminie otrzymujesz opracowany jadłospis oraz w niektórych przypadkach zalecenia. W trakcie kolejnych wizyt kontrolnych wraz z dietetykiem analizowane są poczynione postępy.  

Czym konsultacja dietetyczna online różni się od stacjonarnej wizyty w gabinecie? 

Główną różnicą pomiędzy tymi formami współpracy jest sposób przeprowadzania pomiarów antropometrycznych. W większości gabinetów dietetycznych podczas pierwszej wizyty wykonywana jest analiza składu ciała, a przy kolejnych wizytach dokonywane są pomiary kontrolne w celu weryfikacji efektów prowadzonej diety. W trakcie konsultacji online ten etap z oczywistych względów wygląda inaczej - wykonywanie pomiarów będzie należało do zadań pacjenta. W tym celu wystarczy zwykły centymetr krawiecki i waga łazienkowa. Nie ma konieczności kupowania specjalistycznego sprzętu. 

Kiedy zdecydować się na konsultacje dietetyczne online?

W Internecie znajdziemy wiele informacji na temat modnych diet, a także zaleceń dotyczących odżywiania w określonych jednostkach chorobowych. Niestety, na wielu z nich informacje są nierzetelne lub nieaktualne w stosunku do obecnego stanu wiedzy naukowej. Dlatego jeżeli postanowiłeś wprowadzić zmiany do swojego stylu żywienia warto, by zostały one skonsultowane ze specjalistą. Dietetycy przykładają staranność zarówno do wizyt stacjonarnych jak i konsultacji online, dlatego nie trzeba obawiać się, że wizyta prowadzona przez Internet lub telefon będzie mniej wartościowa niż spotkanie na żywo. 

W niektórych sytuacjach usługi dietetyka oferowane w formie zdalnej stanowią korzystniejsze rozwiązanie niż wizyta stacjonarna. Niewątpliwą zaletą dietetycznych konsultacji online jest większy wybór specjalistów. Szukając dietetyka możesz zatem skupić się wyborze osoby oferującej współpracę w jak największym stopniu dopasowaną do Twoich potrzeb, bez ograniczeń związanych z lokalizacją gabinetu.  Jeżeli w Twojej okolicy brakuje specjalistów w zakresie żywienia, konsultacja dietetyczna online np. poprzez https://kcalmar.com/dietetycy/ to idealne rozwiązanie.

Konsultacje zdalne to także znaczna oszczędność czasu, który należałoby przeznaczyć na dojazd. Zamiast przemieszczać się do stacjonarnego gabinetu i przesiadywać w poczekalni w oczekiwaniu na wyznaczoną godzinę wystarczy, że o ustalonej porze połączysz się ze specjalistą. 

 

  


Komentarze