Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Karta kredytowa – jak z niej korzystać, żeby nie stracić?

Biznes i gospodarka
Karta kredytowa to bardzo popularne i przydatne narzędzie finansowe, które daje duże możliwości, ale jego niego nieprawidłowe użytkowanie może się wiązać ze stratą. Jak więc korzystać z karty kredytowej, żeby cieszyć się jedynie jej funkcjonalnością? Tego dowiesz się z lektury artykułu.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj bankowej usługi, dzięki której jesteś w stanie korzystać z pewnego limitu ustalonego i przyznanego Ci przez bank na podstawie zdolności kredytowej i danych z konta osobistego. W uproszczeniu można więc powiedzieć, że jest to narzędzie, które pozwala w wygodny sposób sięgnąć po dodatkową sumę pieniędzy, gdy zasoby dostępne w ramach konta się wyczerpią, a Ty masz na przykład niecierpiącą zwłoki potrzebę zakupu danego sprzętu czy uregulowania opłaty za mieszkanie. Każda transakcja wykonana za pomocą karty kredytowej jest więc równoznaczna z kredytem gotówkowym, jednak zasady, na jakich się to odbywa, są nieco inne, ponieważ istnieje możliwość skorzystania z tej usługi całkowicie bezpłatnie i bezobsługowo. Jak?

Okres bezodsetkowy

Mimo że kredyt kojarzy się z oprocentowaniem, wykorzystując kartę kredytową w odpowiedni sposób, możesz uniknąć potencjalnych kosztów – wystarczy pilnować terminów i spłacać zadłużenie w okresie bezodsetkowym. Właśnie dlatego karta kredytowa jest cenionym przez wielu klientów narzędziem – gwarantuje szybki i komfortowy dostęp do dodatkowych środków i możliwość spłaty bez żadnych nadprogramowych opłat, jak ma to miejsce w przypadku normalnie zaciągniętego w banku kredytu.

Karta kredytowa a programy lojalnościowe

Wiele banków podejmuje coraz to ciekawsze kroki, aby zachęcić klientów do korzystania właśnie z ich usług. W przypadku karty kredytowej zachęca się do korzystania z konkretnych punktów usługowych czy handlowych, z którymi bank współpracuje, oferując w zamian rozmaite rabaty czy promocje. Ciekawym rozwiązaniem, na które możesz liczyć w ramach użytkowania karty kredytowej, jest też moneyback, a więc zwrot określonej sumy za wykonane zakupy. Zazwyczaj są to kwoty oscylujące wokół 1% wydanych pieniędzy.

Nie można spodziewać się więc od razu imponujących obniżek i zysków, ale patrząc przez pryzmat dokonywanych codziennie zakupów, z drobnych sum w skali miesiąca zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych. Na marginesie warto zaznaczyć, że niektóre banki proponują karty kredytowe dla dzieci, o których więcej można przeczytać na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-dla-dziecka/.

Jak używać karty kredytowej?

Za pomocą karty kredytowej można dokonywać transakcji bezgotówkowych i przede wszystkim właśnie do tego jest ona przeznaczona. Czy to oznacza, że nie da się wypłacić gotówki z bankomatu i wydać jej w sposób tradycyjny? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że się da. Mimo wszystko nie polecamy tego robić. Dlaczego? Wypłata pieniędzy w bankomacie za pomocą karty kredytowej wiąże się z dodatkowymi kosztami. Co więcej, odsetki naliczane przez bank będą odnosić się do całkowitej sumy wykorzystanej w danym okresie rozliczeniowym, a nie tylko do tych środków, które zostały wypłacone. W zależności od placówki musisz liczyć się z prowizją nawet na poziomie sięgającą 8 procent, a to już całkiem sporo.

Nie poleca się również wykorzystywania limitu przypisanego do karty kredytowej w całości. Używaj jej raczej do opłacania drobnych i średnich wydatków, tak aby nie było problemów z uregulowaniem zadłużenia w okresie bezodstekowym. Jeśli potrzebujesz większej sumy pieniędzy, zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z kredytu i na określonych zasadach spłacać rozsądnie rozłożone raty. Aktualne oferty banków znajdziesz i porównasz w serwisie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.


Komentarze