Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-6 °C
AAA

Jesienne wieczory z wydawnictwami Muzeum Śląskiego!

Artykuły
Muzeum Śląskie w Katowicach prowadzi działalność nie tylko wystawienniczą, ale również wydawniczą. W jego ofercie można znaleźć publikacje wydane z najwyższą starannością, tematycznie powiązane z działalnością instytucji. Propozycje dla siebie odnajdą tu zatem wielbiciele malarstwa, rzeźby, teatru czy też fotografii.

Spośród najnowszych publikacji warto sięgnąć po dwa katalogi wystaw czasowych, których lektura z pewnością umili jesienne wieczory.

„Counting memories. Chiharu Shiota” odnosi czytelnika do instalacji w kategorii site specific art, prezentowanej w monumentalnej przestrzeni Galerii jednego dzieła od 27 września 2019 r. do 31 października 2020 r. Autorką wystawy jest znana japońska artystka, która specjalizuje się w realizacji instalacji performatywnych. Katalog oprócz tekstów o ekspozycji oraz twórczości Chiharu Shioty zawiera zdjęcia wystawy, a także fotografie innych prac artystki. Na jego ostatniej stronie umieszczono kod QR, który odsyła do filmu prezentującego powstawanie wystawy. Zawiera również wypowiedzi osób w nią zaangażowanych, dzięki czemu można dogłębniej przyjrzeć się katowickiej instalacji. 

Druga z propozycji to katalog towarzyszący ekspozycji zatytułowanej „Przypadki komunikacyjne”, ukazującej prace czterech artystów, których łączy tematyka transportu. Każdy z nich podchodzi do sztuki w indywidualny sposób, jednak we wszystkich pracach można dostrzec jednakową pasję i radość z aktu tworzenia.

Osoby zainteresowane historią mogą z kolei sięgnąć po „Archiwum Powstań” (tom drugi) – publikację, w której omawiane są wydarzenia związane z II powstaniem śląskim. Zawarte w drugim tomie teksty źródłowe stanowią kontynuację serii pierwszej, czyli części Archiwum Powstań Śląskich z zasobu Instytutu Józefa Piłsudskiego. Z kolei „Lato insurgentów. Pierwsze powstanie śląskie i powstanie sejneńskie” zostało poświęcone opisowi wydarzeń mających miejsce w sierpniu 1919 r., gdy za broń chwycili Polacy na przeciwległych krańcach rodzącej się ówcześnie Rzeczpospolitej. Zarówno I powstanie śląskie, jak i powstanie sejneńskie na trwałe zapisały się w dziejach zmagań o kształt niepodległej Rzeczpospolitej, dlatego warto zapoznać się z książką odnoszącą się do tych dwóch wydarzeń.

Wśród nowości znajduje się również wydawnictwo pt. „Kopice. Historia utraconego piękna”. Dzięki tej pozycji odkryjemy skarb Kopic, jakim jest pałac wzniesiony dla hrabiny Joanny Schaffgotsch, nazywanej „śląskim Kopciuszkiem”, wraz ze wspaniałym 63-hektarowym ogrodem, który do czasów przedwojennych zachwycał swoim rozmachem. Książka przybliża nie tylko miejsca, ale również postacie, które są związane z Kopicami, a o których historia zapomniała, jak Wilhelm Brukisch, Franz Idzikowski czy Richard Young.

Nowości wydawnicze, którymi w ostatnim czasie może się poszczycić Muzeum Śląskie w Katowicach, z pewnością urozmaicą długie wieczory i pozwolą na wejście w zupełnie inny świat. Warto zatem zajrzeć do sklepiku on-line instytucji (https://muzeumslaskie.pl/pl/sklep/) i uzupełnić swoją biblioteczkę. 

Uwaga! W sklepie internetowym obecnie dostępna jest publikacja „Counting memories. Chiharu Shiota”. Pozostałe pojawią się tam niebawem!

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach - instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego. 


Komentarze